Klavírní soutěž Amadeus vyhrála Veronika Zajkinová z Ukrajiny

Absolutní vítězkou soutěže mladých klavíristů Amadeus 2022 se stala Ukrajinka Veronika Zajkinová. V sedmi letech patřila mezi nejmladší účastníky letošního ročníku. Soutěž dnes završil koncert laureátů v Besedním domě. Součástí ocenění je také nabídka vystoupení s Filharmonií Brno.
Klavírní soutěž Amadeus Brno (zdroj Amadeus - Mozartian Piano Competition Brno)
Klavírní soutěž Amadeus Brno 2022 (zdroj Amadeus – Mozartian Piano Competition Brno)

Amadeus se od jiných klavírních soutěží pro mladé talenty odlišuje zaměřením na hudbu období klasicismu, a zejména tvorbu Wolfganga Amadea Mozarta. Právě Mozart v roce 1767 se svým otcem a sestrou navštívil během vánočních svátků Brno a s úspěchem koncertoval v Redutě. Soutěž je tak připomínkou historické události a zároveň oslavou mladých talentů.

„Všichni soutěžící předvedli profesionální výkony, které jsou důkazem vysoké umělecké úrovně. Stejné, jakou předvedl malý Mozart v Brně před více než 250 lety a která provází soutěž už celých 29 let,“ uvedl Vladimír Halíček, ředitel pořádající Základní umělecké školy Veveří.

Letos soutěžilo 68 účastníků ze 14 zemí, například z Filipín, Rumunska, Mongolska, Moldavska a Maďarska. Cenu primátorky za nejlepší interpretaci Mozartovy skladby obdržela Malwina Jasińská z Polska. Nejlepší českou soutěžící je Nora Lubbadová z Prahy, nejlepší z těch brněnských je Viktorie Kozánková.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments