Klíče odnikud. Zuskův mistrovský kus v Českých Budějovicích

  1. 1
  2. 2

Klíče odnikud jsou velmi niterným dílem, do něhož se jeho autor beze zbytku ponořil. Se svým tvůrčím týmem a s tanečníky budějovického baletu vytvořil silné vjemy, jejichž proměny sledujete jedním dechem. Zuska zřetelně opustil neoklasické tvarování, došel k sytému zvnitřnění taneční textury, v níž se pohyb dere dravě prostorem, aby se vzápětí zpomalil, zastavil a opět naplno vytryskl. Choreografie je zabarvena tisíci odstíny subtilních fyzických záchvěvů, od interpretů vyžaduje maximální koncentraci na prožitek, přítomnou emoci, kterou je třeba vyjádřit celým tělem i výrazem tváře. Každá vteřina inscenace je dotažena do vybroušeného výtvarného a světelného detailu, včetně využití židlí, jež jsou pro účinkující oporou ve variacích i symbolem lidského údělu, když si je jako břemeno tanečníci zavěšují kolem krku. V samém finále je pak nechávají pohozené ve středu jeviště a odkládají na ně své pláště.

Petr Zuska své nové dílo pojímá jako taneční divadlo. Naléhavost a emocionální přesvědčivost mu dávají všichni účinkující a představitelka hlavní role, Francouzka Julie De Meulemeester, se dotkne nejen vaší mysli, ale i srdce. A také díky ní a skvělému výkonu celého souboru mohl Zuska na jihu Čech představit svůj nový mistrovský kus.

Hodnocení autorky recenze: 100%

 

Klíče odnikud
Námět, režie a choreografie: Petr Zuska
Scéna: Jan Dušek
Kostýmy: Pavel Knolle
Světelný design: Petr Zuska, Petr Baštýř
Zvukový design: Zbyněk Perla
Asistenti choreografa: Béla Kéri Nagy, Zdeněk Mládek
Balet Jihočeského divadla
Premiéra 23. března 2018 DK Metropol České Budějovice

ONA tanečnice – Julie De Meulemeester (alt. Barbora Coufalová / Rosa Maria Pace)
ONA pianistka – Božena Steinerová (alt. Ayano Nagamori)
Matka – Petronela Bogdan (alt. Tereza Szentpéteryová)
Otec – Sebastiano Mazzia (alt. Christoph Schaller)
Přítel – István Varga (alt. Aleš Hanzlík)
ONI –
Petronela Bogdan, Rosa Maria Pace, Lucie Horná, Alkisti Angelatou, Manuel Fernandez, Magnum Phillipy, István Varga, Sebastiano Mazzi (alt. Tereza Szentpéteryová, Ayano Nagamori, Shino Fujji, Rena Somehara, Patrik Koller, Christoph Schaller, Aleš Hanzlík)

www.jihoceskedivadlo.cz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Hodnocení

Vaše hodnocení - Zuska: Klíče odnikud (JD České Budějovice 2018)

[yasr_visitor_votes postid="290668" size="small"]

Mohlo by vás zajímat