Stovka dopisů Bohuslava Martinů putuje do muzea v Poličce

Městské muzeum a galerie Polička převezme ve čtvrtek soubor více než stovky originálních dopisů, které psal Bohuslav Martinů v letech 1940 až 1959 svému krajanovi, příteli Františku Rybkovi. Do sbírek se je rozhodli věnovat potomci skladatelova přítele, kteří žijí v Americe. Ve Spojených státech je loni v říjnu převzal velvyslanec Hynek Kmoníček, který je nyní muzeu společně se starostou města Jaroslavem Martinů předá.

Bohuslav Martinů v roce 1942 (zdroj commons.wikimedia.org/Centrum Bohuslava Martinů v Poličce)

Syn Františka Rybky Francis James Rybka se narodil v roce 1935 v New Yorku rodičům, kteří se věnovali klasické hudbě. Jeho otec, violoncellista a varhaník, emigroval do Ameriky v roce 1913 po absolutoriu brněnské varhanické školy pod vedením Leoše Janáčka. Jeho žena Doris Summers byla klavíristka. Jejich syn James vystudoval lékařskou fakultu Cornellovy univerzity, stal se chirurgem a od roku 1970 žije s rodinou v kalifornském Sacramentu.

Dopisy se stanou součástí rozsáhlé sbírky rukopisů významného českého skladatele v jeho rodném městě. V muzeu je uložena unikátní kolekce jeho notových i nenotových rukopisů. Ostatní písemnosti jsou rozptýlené v různých institucích i soukromých sbírkách po celém světě, neboť Martinů strávil více než polovinu života v zahraničí. Poličské muzeum uchovává nyní asi 3.600 sbírkových předmětů se vztahem k Bohuslavu Martinů.

Bohuslav Martinů s Rybkovými (František Rybka druhý zleva) (zdroj zlin.cz)

“Některé z dopisů jsou zcela neznámé a mohou dokreslit a ozřejmit mnohé souvislosti ze života a díla Bohuslava Martinů,” uvedla ředitelka muzea Pavla Juklová. Veřejnosti budou rukopisy představeny na tématické besedě, která se uskuteční v květnu v rámci Martinů Festu.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na