Komorní filharmonie Pardubice hraje už 50 let

První koncert Východočeského komorního orchestru, dnešní Komorní filharmonie Pardubice, se uskutečnil před 50 lety. Vystoupení se konalo v Komorním divadle Husova sboru.
Komorní filharmonie Pardubice (zdroj KFP)

Repertoár Komorní filharmonie Pardubice začal po roce 1989 postupně více vycházet vstříc posluchačům a moderním trendům. Orchestr se obrátil i k soudobé kvalitní vážné hudbě a větším symfonickým dílům, později do programu zařadil i takzvaný crossover, kombinaci s populární hudbou a hudebníky. Podobně postupovaly i jiná hudební tělesa, boom těchto fúzí ale pomalu odeznívá, řekla ČTK ředitelka filharmonie Jarmila Zbořilová.

„Už to přestává být mimořádné. Inspirace jednou dojde a ne každý crossover má smysl. Jednu dobu všechny skupiny chtěly mít aranžmá svého repertoáru v aranžmá symfonického orchestru. Některé projekty byly vydařené, jiné méně,“ uvedla Zbořilová.

Filharmonie v minulosti úspěšně spolupracovala například s Danem Bártou, hrála s undergroundovou skupinou Plastic People of the Universe, zařadila také francouzské šansony. S Východočeským divadlem nastudovala hudbu k muzikálu My fair lady. Podstatné je podle ředitelky to, aby hráči vážné hudby měli cit i pro jiný žánr.

Nevýhodou filharmoniků je, že se nastudované pořady reprízují jen několikrát. Poměrně brzy je nahradí jiné. Aktuálně orchestr nastudoval projekt ABBA Sympohic se skupinou Happyband Orchestra, připravuje také vystoupení s kapelou Pirate Swing Band. „Na koncertě se potkají dvě skupiny posluchačů, jdou na to naši abonenti i příznivci partnera z druhého žánru. Návštěvnost je vždycky zajištěna, je o to obrovský zájem,“ uvedla Zbořilová.

Přesto ani koncerty crossoveru nebývají ziskové. Kvůli zpracování aranží a honorářům partnerů je bilance většinou nulová, často i záporná. Na peníze se filharmonie musí ohlížet i při výběru partnerů z popkultury. „Jsou zpěváci nebo skupiny, o nichž víme, že by to bylo posluchačským tahákem, ale tam jsou vysloveně limity finanční,“ říká Zbořilová.

Vyšší požadavky mají i kmenoví hráči orchestru. V současnosti jejich průměrný plat činí asi 34.000 korun měsíčně hrubého, nástupní plat je ale 15.000 korun. Proto stále častěji hudebníci ve filharmonii hostují a zůstávají na „volné noze“, aby si mohli přivydělávat jako sólisté nebo v různých hudebních projektech.

Komorní filharmonie Pardubice také nahrává vážnou hudbu, v poslední době zvláště pro vydavatelství Naxos. Na kontě má již několik desítek kompaktních disků s různými dirigenty a sólisty. Jejich přínos je ale spíše propagační.

Zřizovatelem orchestru je město Pardubice. Do ročního rozpočtu kolem 30 milionů přispívá více než 60 procenty, Pardubický kraj se na něm podílí asi 12 procenty, čtyřmi procenty stát.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat