Orchestr Collegium 1704 dnes v Praze uvede Händelovo Vzkříšení

Pražský barokní orchestr Collegium 1704 dnes uvede novou sezonu oratoriem Georga Friedricha Händela La Resurrezione (Vzkříšení). Role Anděla se ujme mezinárodně uznávaná ruská sopranistka Julija Ležněvová. Zahajovací koncert se uskuteční v pražském Rudolfinu. V dubnu soubor oslaví 15 let od svého založení.

 

Colegium 1704 a Colegium Vocale 1704 (foto Petra Hajská)

Den po zahajovacím koncertu, 25. října, vystoupí soubor se stejným programem v drážďanském Annenkirche, kde letos zahájí dvanáctou sezónu Hudebního mostu Praha – Drážďany.

„Händel komponoval oratorium La Resurrezione roku 1708 v Římě v době, kdy ve věčném městě platil zákaz provozování opery. Ústředním námětem oratoria La Resurrezione je téma boje dobra se zlem a hlavní protagonisté v podobě Anděla a Lucifera svádějí nelítostnou bitvu ve jménu světla a temnoty, barvitě vykreslenou tóny strhující Händelovy hudby,“ uvedl dirigent a zakladatel souboru Václav Luks.

Novinkou letošního programu Collegia 1704 jsou Video Ouvertury ke koncertní řadě v Rudolfinu. Ve formě desetiminutového videa v nich dirigent Luks posluchačům přiblíží význam a jedinečnost uváděných skladeb. Video Ouvertury budou sloužit také jako nový edukativní projekt Collegia 1704, který postupně veřejnosti představí historické i hudební souvislosti stěžejních děl 18. století. První Video Ouvertura přiblíží vznik Händelova oratoria La Resurrezione. Spustí ji krátce před zahajovacím koncertem.

Letopočet 1704 v názvu souborů Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 je symbolem skladatele Jana Dismase Zelenky, jehož tvorbě se hudebníci věnují. V roce 1704 začal Zelenka komponovat svá první díla. Počátky jeho tvorby jsou uloženy v jezuitské koleji pražského Klementina. V kostele sv. Mikuláše v roce 1704 také uvedli Zelenkovu jezuitskou alegorickou hru Via Laureata.

Mohlo by vás zajímat