Komorní filharmonie Pardubice plánuje koncert Studenti za svobodu a demokracii

V pátek 18. listopadu se uskuteční tradiční koncert Univerzity Pardubice a Komorní filharmonie Pardubice, který připomene listopadové události roku 1989. Koncert se uskuteční od 19:00 hodin v Aule Arnošta z Pardubic v Polabinách a letos se pod taktovkou Marka Ivanoviće jako sólisté představí koncertní mistryně Komorní filharmonie Pardubice Markéta Čepická spolu s houslistou Leošem Čepickým.
Komorní filharmonie Pardubice (zdroj Komorní filharmonie Pardubice)
Komorní filharmonie Pardubice (zdroj Komorní filharmonie Pardubice)

Na úvod zazní předehra k slavné Mozartově opeře Don Giovanni, o které je známo, že ji Mozart napsal na objednávku a poprvé zazněla v tehdejším Nosticově, dnes Stavovském divadle v Praze. Následovat bude Suita pro 2 housle a orchestr polského skladatele Moritze Moszkowského, který se sice proslavil především svými klavírními kompozicemi, ale jinak byl také vynikajícím houslistou. Kompozice, kterou posluchači uslyší v rámci upomínkového koncertu na pardubické univerzitě, to jen dokáže.

Dalším bodem koncertního programu bude i premiéra Zrození hmoty. Zrození hmoty je dílem pardubického skladatele Martina Kudrny, který ji dokončil v roce 2018 po roční práci, jak prozradil autorovi programového textu Petru Vackovi sám autor skladby. Inspirací mu byl mimo jiné i vesmír, a tak se snažil hudebně vyjádřit hmotu, jak postupně mění tvar i barvu. Hmota v jeho skladbě nakonec ožije a tlukot jejího srdce se prolíná celou skladbou. Martin Kudrna své dílo psal přímo pro pardubickou filharmonii, jen obsazení orchestru rozšířil o početnou sekci bicích nástrojů a houslové sólo, kterého se zhostí opět koncertní mistryně Komorní filharmonie Pardubice, houslistka Markéta Čepická.

„Na závěr zazní hravá a optimisticky vyznívající Klasická symfonie č. 1 D dur Sergeje Prokofjeva, která patří ke kmenovému repertoáru Komorní filharmonie Pardubice. Ta ji hraje od svých počátků a v prvních dvou desetiletích to byla dokonce orchestrem nejhranější skladba – zazněla celkem stotřiadvacetkrát!“ uvedl dále Petr Vacek.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments