Komorní filharmonie Pardubice představila novou sezonu, bude výjimečně bez předplatného

Nová koncertní sezona Komorní filharmonie Pardubice nabídne stejný počet klasických koncertních programů jako v předchozích letech, ovšem s jednou „kosmetickou“ změnou – koncerty nebudou pojmenovány jako abonentní, neboť filharmonie pro novou sezonu zcela výjimečně nenabízí předplatné. Vstupenky na klasické koncerty budou v prodeji jednotlivě. Jde pouze o dočasné opatření. Nadále zůstává v nabídce deset základních koncertních programů po dobu celé sezony.

Komorní filharmonie Pardubice (foto Komorní filharmonie Pardubice)
Komorní filharmonie Pardubice (foto Komorní filharmonie Pardubice)

Jednou z hlavních událostí sezóny bude vůbec první hostování přední světové klarinetistky Sharon Kam v Pardubicích. Umělkyně izraelského původu vystupuje na předních pódiích ve světě. Pro pardubické koncerty se rozhodla nastudovat mimo jiné i skladbu soudobého českého autora Ondřeje Kukala.

Sezonu zarámují vystoupení dvou předních houslistů současnosti – populární Pavel Šporcl přednese na zahájení sezony houslový koncert Felixe Mendelssohna-Barholdyho a mladý vítěz mezinárodních soutěží, představitel nové generace, umělec česko-palestinského původu Milan Al-Ashhab na závěrečném koncertu sezony v červnu houslový koncert Petra Iljiče Čajkovského. Šéfdirigent orchestru Stanislav Vavřínek nastuduje tři klasické programy a tradičně povede orchestr při zahajovacích koncertech.

Komorní filharmonie Pardubice v nové sezoně doprovodí pestrou paletu dalších vesměs špičkových sólistů, dojde také na dvojsóla a dokonce i na Smetanovo trio, které patří mezi nejprestižnější české soubory současnosti. Na pardubickém pódiu se objeví vynikající klavírista Martin Kasík, varhaník Roman Perucki, cembalistka Edita Keglerová, klavírista Jan Bartoš nebo také houslista Jakub Junek s významným houslistou Bohuslavem Matouškem, který se při provedení dvojsólového Koncertu pro housle, violu a orchestr e moll Maxe Brucha ujme právě violového partu.

Sharon Kam (zdroj Dvořákova Praha)
Sharon Kam (zdroj Dvořákova Praha)

Dalším dvojsólovým dílem, na které orchestr v nové sezoně zve posluchače, je Mozartův slavný Koncert pro flétnu, harfu a orchestr. K provedení tohoto díla se na pódiu Sukovy síně sejdou harfenistka Jana Boušková spolu s flétnistou Janem Ostrým. Krásná kombinace zvuku harfy a flétny bude o to atraktivnější, že se koncert uskuteční pod taktovkou Petra Altrichtera, který patří mezi nejvýznačnější české dirigenty.

Orchestr v nové sezoně opět povede také dirigent Marek Prášil. Zahraniční dirigenty budou zastupovat Martin Lebel (Francie), Martin Sieghart (Rakousko) a Yu-An Chang, který pochází z Taiwanu a vedle účinkování u různých orchestrů ve světě je dirigentem-asistentem šéfa Boston Symphony Orchestra Andrise Nelsonse.

I v této sezoně bude připomenut stále probíhající projekt Češi ve Vídni, v jehož rámci Komorní filharmonie Pardubice pod vedením dirigenta Marka Štilce pro světové vydavatelství Naxos natočila již nemalý počet CD. Tentokrát zazní další díla Pavla Vranického, českého klasika, který zanechal ve Vídni svoji stopu, a zároveň proběhne při únorových koncertech křest nového CD s prvním výběrem jeho skladeb. Slavnostní ceremoniál bude poděkováním hudebnímu vydavatelství Naxos za dosavadní spolupráci.

Zpestřením sezony bude koncertní provedení Bendova melodramu Ariadna na Naxu, které se uskuteční ve spolupráci s festivalem Melodramfest 2022 a které přivede na pardubické pódium herce Ivanu Jirešovou, Apolenu Veldovou a Petra Stacha.

U příležitosti 300. výročí narození Jiřího Antonína Bendy zazní k jeho poctě v premiéře skladba uznávaného skladatele Tomáše Illeho, komponovaná na objednávku Komorní filharmonie Pardubice. Koncerty bude řídit dirigent Jiří Petrdlík, specialista na žánr koncertního melodramu.

Komorní filharmonie Pardubice (foto Komorní filharmonie Pardubice)
Komorní filharmonie Pardubice (foto Komorní filharmonie Pardubice)

Prodej vstupenek na koncertní sezonu 2021/2022
Nová koncertní sezona přinese zcela zásadní změnu v systému prodeje vstupenek. Komorní filharmonie Pardubice nenabízí předplatné a do odvolání bude prodávat pouze jednotlivé vstupenky na koncerty, s okamžikem zahájení prodeje vždy 14 dní před datem konání daného koncertu. K tomuto rozhodnutí vedly ryze praktické důvody a zkušenosti z uplynulé sezony. Nepředvídatelnost epidemiologické situace a pravděpodobnost přetrvávajících omezení pro konání kulturních akcí nás přiměla volit cestu jistoty – do prodeje bude uvolněn vždy aktuálně možný maximální počet vstupenek.

Vedení orchestru zdůrazňuje, že tato změna je pouze dočasná, dosavadní abonenti mají svá oblíbená místa v sále v rezervaci až do doby, kdy bude situace natolik stabilizovaná, že bude možné navrátit se k normálnímu chodu a opět nabídnout předplatné. Příznivou zprávou pro posluchače je fakt, že vstupenky na klasické koncerty se budou nabízet za jednotnou cenu (260,- základní vstupné; 210,- senioři; 130,- studenti, ZTP, ZTP/P). Programová brožura nadcházející sezony je k dispozici v Turistickém informačním centru na náměstí Republiky a je ke stažení na webových stránkách filharmonie, v informačním centru a online na stránkách bude také možné vstupenky na koncerty zakoupit.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments