Komorní filharmonie Pardubice v pondělí vstoupí do nové sezony s Pavlem Šporclem

Již v pondělí 13. září vstoupí Komorní filharmonie Pardubice do nové koncertní sezony. Pondělní koncert bude prvním z celkem tří repríz koncertního programu „Modré housle (v) září“, který mají posluchači v Pardubicích příležitost slyšet.
Pavel Šporcl (zdroj Komorní filharmonie Pardubice)
Pavel Šporcl (zdroj Komorní filharmonie Pardubice)

Hvězdou zahajovacích koncertů bude známý český houslista Pavel Šporcl, který bude excelovat při provedení Mendelssohnova Koncertu pro housle a orchestr e moll a jak již bývá pravidlem, jistě dojde i na přídavek, kterým opět potěší posluchače hrou na své proslulé modré housle. Na programu koncertu jsou také díla Ludwiga van Beethovena. Na úvod večera zazní předehra k baletu Stvoření Prometheova a koncertní program uzavře slavná Beethovenova Sedmá symfonie. Orchestr povede šéfdirigent Stanislav Vavřínek, pro kterého to je zároveň vstup do jeho čtvrté sezony s Komorní filharmonií Pardubice.

Koncertní program provází jedna zajímavost, která je zároveň doložením skutečnosti, že historie se opakuje. K úplně první spolupráci Pavla Šporcla a šéfdirigentem Stanislavem Vavřínkem došlo před 24 lety. Tehdy se potkali na jednom pódiu, aby provedli právě výše uvedený Mendelssohnův koncert. Jako orchestr u toho byla přítomna právě Komorní filharmonie Pardubice. Nyní, téměř o čtvrt století později, lze toto dílo opět slyšet v provedení stejných účinkujících, ovšem “v ještě dokonalejším a zralejším provedení, než tehdy”, jak poznamenal po úspěšné páteční zkoušce šéfdirigent Stanislav Vavřínek.

Pavel Šporcl, Stanislav Vavřínek a Komorní filharmonie Pardubice - foto ze zkoušky (foto Komorní filharmonie Pardubice)
Pavel Šporcl, Stanislav Vavřínek a Komorní filharmonie Pardubice – foto ze zkoušky (foto Komorní filharmonie Pardubice)

Koncerty se uskuteční v pondělí 13. září, úterý 14. září a ve středu 15. září 2021 od 19 hodin v Sukově síni Domu hudby v Pardubicích a vstupenky lze pořídit přes web filharmonie, v Turistickém informačním centru na náměstí Republiky v Pardubicích či také přímo na místě. Koncerty se uskuteční v souladu s aktuálně platnými podmínkami pro pořádání kulturních akcí.

Nadcházející týden bude pro pardubické filharmoniky velmi náročný a pestrý – začnou jej doma v Pardubicích sérií tří zahajovacích koncertů s Pavlem Šporclem a završí jej v pátek 17. září na Mezinárodním hudebním festivalu v Českém Krumlově. V Zámecké jízdárně pod taktovkou Jana Kučery doprovodí Adama Plachetku a jeho hosty. Na programu operního galakoncertu u příležitosti 230. výročí úmrtí hudebního velikána Wolfganga Amadea Mozarta jsou jeho nejslavnější operní předehry, árie, duety a tercety.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments