Boris Giltburg a Pavel Haas Quartet v dokonalé souhře zahájili komorní řadu Dvořákovy Prahy

Cílem letošní komorní řady festivalu Dvořákova Praha, jak nám sdělil její kurátor, izraelský klavírista Boris Giltburg, je uvést všechna čtyři Dvořákova tria. Na prvním koncertě této řady, který se odehrál 8. září 2021 v Rudolfinu, předcházel temnějšímu Dvořákovu Klavírnímu triu f moll rozjásaný Klavírní kvintet Es dur Roberta Schumanna, který je všeobecně považován za vrchol Schumannovy komorní tvorby.
Boris Giltburg a Pavel Haas Quartet - Dvořákova Praha 2021 (foto Dvořákova Praha)
Boris Giltburg a Pavel Haas Quartet – Dvořákova Praha 2021 (foto Dvořákova Praha)

Společně s hlavním protagonistou a kurátorem letošní komorní řady, izraelským klavíristou Borisem Giltburgem, se smyčců chopil Pavel Haas Quartet. Tato pětice spolu pravidelně a často vystupuje na světových pódiích už od roku 2014, jejich sehranost a vzájemné porozumění bylo znát od prvních tónů. Celá skladba byla zahrána s emociálním nasazením a dá se říci, že vnesla do večerního Rudolfina sluneční svit a pod rouškami i úsměvy na tvářích posluchačů.

Po první, rozjásané větě Allegro brillante následovala druhá věta In modo d´una marcia, jež je měkkým pohřebním pochodem. Scherzo evokovalo Mendelssohnův slavný styl „pohádkové hudby“, kde nás protagonisté lákali ke zpěvu a tanci. Také Boris Giltburg u klavíru téměř tančil a po celou dobu si výrazně pantomimicky pobrukoval. Klavír a smyčce se často kvazikanonicky odrážely, „pohádková hudba“ se střídala s kontrastními epizodami podobnými chorálu. Skladba vyvrcholila „fugalským finále“, ve kterém se vracelo rozsáhlé otevírací téma první věty.

Veronika Jarůšková, Boris Giltburg a Peter Jarůšek - Dvořákova Praha 2021 (foto Dvořákova Praha)
Veronika Jarůšková, Boris Giltburg a Peter Jarůšek – Dvořákova Praha 2021 (foto Dvořákova Praha)

Po přestávce zaznělo první z trií Antonína Dvořáka, Klavírní trio č. 3 f moll, op. 65, B. 130, které se vyznačuje vášnivostí a dramatickou závažností. Instrumentálně k jeho provedení Borise Giltburga doplnili manželé Jarůškovi z Pavel Haas Quartetu. Jak už bylo výše řečeno, tato trojice je sehraná a jejich výkonu nebylo co vytknout. Hudba plná vášně a touhy, vzdoru a bolesti byla v jejich podání nesmírně přesvědčivá, přesto bez přehnané expresivity. Precizní frázování bylo podtrženo klavíristovými úhozovými schopnostmi. K samé hranici emocionální únosnosti nás zavedl jemný tón houslí Veroniky Jarůškové, stejně tak jako za srdce chytající pasáže violoncella Petera Jarůška.

Za svůj bouřlivý potlesk bylo publikum odměněno přídavkem – zazněla druhá věta z Dvořákova Klavírního tria č. 2 g moll. Komu by i toto bylo málo, Borise Giltburga s Pavel Haas Quartetem může vidět ještě na dalších dvou koncertech komorní řady festivalu Dvořákova Praha – a to 19. září v Anežském klášteře a 22. září v Rudolfinu.

Jako překvapení proběhl po koncertě křest nahrávky kompletního klavírního díla Antonína Dvořáka. „Jsem šťastný, že mohu tyto své nahrávky pokřtít právě v den skladatelových 180. narozenin“, svěřil se publiku dojatý Ivo Kahánek, který tento set čtyř CD pro Supraphon nahrál. Boris Giltburg a Pavel Haas Quartet byli kmotry tohoto významného hudebního počinu.

Boris Giltburg a Pavel Haas Quartet - Dvořákova Praha 2021 (foto Dvořákova Praha)
Boris Giltburg a Pavel Haas Quartet – Dvořákova Praha 2021 (foto Dvořákova Praha)

Komorní řada festivalu Dvořákova Praha 2021 – Boris Giltburg & Pavel Haas Quartet
Středa 8. září, 20:00; Rudolfinum, Dvořákova síň

Robert Schumann: Klavírní kvintet Es dur, op. 44
Antonín Dvořák: Klavírní trio č. 3 f moll, op. 65, B. 130

Antonín Dvořák: Klavírní trio č. 2 g moll, op. 26, B. 56 (přídavek)

Boris Giltburg – klavír
Pavel Haas Quartet (Marek Zwiebel, Luosha Fang, Veronika Jarůšková a Peter Jarůšek)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments