Komorní filharmonie Pardubice zveřejnila program 56. sezony

Komorní filharmonie Pardubice v září vstoupí do své 56. sezony. Jejími pilíři budou abonentní koncerty s řadou zvučných jmen. Do Pardubic přijede například klavírista Ivan Klánský, houslista Josef Špaček, violoncellista Petr Nouzovský nebo mezzosopranistka Markéta Cukrová. Za zmínku jistě stojí také dirigentka Alena Hron Jelínková, která bude první ženou s taktovkou na našem podiu při abonentních koncertech. Raritním umělcem je světová superstar, violoncellista Victor Julien-Laferrière, který se představí současně jako sólista i dirigent.
Victor Julien-Laferrière (zdroj Outhere Music)
Victor Julien-Laferrière (zdroj Outhere Music)

Už pojedenácté se například uskuteční společný projekt Hrajeme spolu za Pardubice, kdy Komorní filharmonie Pardubice zahraje na basketbalovém utkání v Enteria aréně. Svou tradici si získal také projekt s názvem Studenti za svobodu a demokracii, který se váže k výročí 17. listopadu a koná se ve spolupráci s Univerzitou Pardubice v její aule. Dále jsou připravené dva velké crossoverové koncerty v Ideonu. V říjnu to bude pocta Jiřímu Šlitrovi, který by letos oslavil sté narozeniny a v dubnu Noc světových muzikálů, na které zazní nejslavnější melodie z Bídníků, Jesus Christ Superstar, Evity nebo Fantoma opery. Novinkou sezony 2024/2025 je Komorní adventní řada, která zahrnuje celkem čtyři sobotní večery v Kostele sv. Bartoloměje na konci listopadu a v průběhu prosince. Kostel nabízí prostor pro zhruba 250 lidí a pozvání přijali významní sólisté, jako například světový hornista Radek Baborák nebo varhaník Aleš Bárta.

Na zahajovacích koncertech 56. sezony ve dnech 16. – 18. září 2024 zahraje klavírista a zároveň děkan Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění v Praze Ivan Klánský. Kromě tohoto hráče uslyší návštěvníci světovou premiéru Sinfonia concertante Gingerbread, kterou současný skladatel Lukáš Hurník složil přímo pro Komorní filharmonii Pardubice. Inspirovaly ho mistrovské výkony našich jednotlivých hráčů a mnohým tak svěřil drobná sóla. 

I letos jsou součástí sezony oblíbené dětské dopolední programy, ve kterých ale nastala zásadní změna. Dlouhé roky se hrálo v neděli, z praktických důvodů jsme matiné přesunuli na sobotu. „Jedná se o tři koncerty v roce, které jsou dopředu vyprodané. Věříme, že sobota dopoledne je pro návštěvníky praktičtější,“ vysvětluje manažerka koncertní činnosti Komorní filharmonie Pardubice Vladislava Kopecká. Téma dětských programů je pro příští sezonu „cestování,“ virtuálně se tedy orchestr spolu s malými posluchači vydá do Norska, Francie a Itálie. Děti budou poznávat hudbu podle země jejího původu. V daném jazyce jsou také proto vždy pojmenovány i celé koncerty (Vi skal til Norge, Nous partons en France, Andiamo in Italia). Dětská matiné zůstávají v režii osvědčené dvojice Marko Ivanović (dirigent), Petr Kadlec (průvodní slovo).

Zvučná jména sólistů i dirigentů v abonentní sezoně 2024/2025, na mimořádných koncertech i v nové Komorní adventní řadě jsou znamením, že se Komorní filharmonie Pardubice vrací do nejvyšších pater české orchestrální scény. Kvalitu souboru dokládají i nahrávky, které ve spolupráci s vydavatelstvími ArcoDiva, Naxos nebo Brilliant Classics vznikají. A uznání se nám opět dostává i ze zahraničí. Ještě před zahájením sezony, na začátku září, zahraje Komorní filharmonie Pardubice v Itálii pod taktovkou výrazného dirigenta Vahana Mardirossiana na festivalech v Imole a Città di Castello.

Důležitou funkcí, kterou filharmonie dlouhodobě a poctivě plní, je samozřejmě reprezentace v rámci Pardubického kraje a celé České republiky. Pravidelně se účastní festivalů Smetanova Litomyšl, Kocianovo Ústí, Tomáškova a Novákova hudební Skuteč a v rámci Mladé Prahy v říjnu 2024 zahraje i ve Dvořákově síni v Rudolfinu. Také v příštím roce se uskuteční další ročník festivalu Pardubické hudební jaro.

Komorní filharmonie Pardubice zahájí předprodej abonmá na svou 56. sezonu 27. května 2024. Až do 9. června 2024 je stávajícím abonentům automaticky rezervováno. Neobnovená místa budou 10. června 2024 uvolněna do prodeje dalším abonentům. Noví zájemci pak přijdou na řadu od 17. června (pouze online).

Velkým posunem v komfortu našich návštěvníků bude otevření parkovacího domu Grand v létě 2024. Pohodlné kryté stání jen pár metrů od Sukovy síně poskytne celkem 269 nových míst a zcela zásadně tak pomůže řešit dlouhodobý problém s parkováním během koncertů v Domě hudby a dlouhou docházkovou vzdálenost na do této chvíle dostupná parkoviště, například u zimního stadionu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments