Komorní filharmonii Pardubice povede varhaník Pavel Svoboda

Ředitelem Komorní filharmonie v Pardubicích se od 1. ledna 2020 stane Pavel Svoboda, který vyhrál výběrové řízení. Po devíti letech ve funkci končí Jarmila Zbořilová, rozhodla se nepokračovat, uvedla pardubická radnice v tiskové zprávě.
Pavel Svoboda (archiv OP)

Svoboda je varhaník a studoval na pardubické konzervatoři. Byl uměleckým ředitelem Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka v Dobrušce či dramaturgem Kruhu přátel hudby Opočenská beseda. Studoval také na univerzitě v Berlíně a v roce 2017 získal magisterský titul na HAMU v Praze, kde zastává funkci vedoucího oddělení a dokončuje doktorské studium.

Komorní filharmonie Pardubice je instituce s dlouhodobým plánováním a dobře funguje, proto je její kontinuita stěžejní. Současně je ale nezbytné připravit se na budoucí výzvy a inovovat,” řekl Svoboda. Zaměřit se chce na práci s abonenty a partnery, filharmonie by podle něj měla najít vícezdrojové financování i koncertovat na prestižních pódiích v ČR a zahraničí.

Končící Jarmila Zbořilová se rozhodla do výběrového řízení pro další funkční období nepřihlásit. “Jedním z mých stěžejních osobních záměrů bylo docílit, aby mnohem více lidí všech věkových kategorií začalo orchestr vnímat jako nedílnou součást městského a regionálního kulturního života i jako skvělého reprezentanta toho nejkrásnějšího zvuku Pardubic i Pardubického kraje daleko za jejich hranicemi,” uvedla.

Komorní filharmonie Pardubice vznikla v roce 1969 a byla prvním orchestrálním souborem ve východních Čechách. Sídlí v Domě hudby, který patří Pardubickému kraji, a zřizuje ji město Pardubice. Od roku 2018 je jejím šéfdirigentem Stanislav Vavřínek. V nadcházející 51. sezoně budou filharmonici hrát hlavně v univerzitní aule, protože Dům hudby čekají kompletní opravy.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na