Komorní filharmonii Pardubice povede varhaník Pavel Svoboda

Ředitelem Komorní filharmonie v Pardubicích se od 1. ledna 2020 stane Pavel Svoboda, který vyhrál výběrové řízení. Po devíti letech ve funkci končí Jarmila Zbořilová, rozhodla se nepokračovat, uvedla pardubická radnice v tiskové zprávě.
Pavel Svoboda (archiv OP)

Svoboda je varhaník a studoval na pardubické konzervatoři. Byl uměleckým ředitelem Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka v Dobrušce či dramaturgem Kruhu přátel hudby Opočenská beseda. Studoval také na univerzitě v Berlíně a v roce 2017 získal magisterský titul na HAMU v Praze, kde zastává funkci vedoucího oddělení a dokončuje doktorské studium.

Komorní filharmonie Pardubice je instituce s dlouhodobým plánováním a dobře funguje, proto je její kontinuita stěžejní. Současně je ale nezbytné připravit se na budoucí výzvy a inovovat,“ řekl Svoboda. Zaměřit se chce na práci s abonenty a partnery, filharmonie by podle něj měla najít vícezdrojové financování i koncertovat na prestižních pódiích v ČR a zahraničí.

Končící Jarmila Zbořilová se rozhodla do výběrového řízení pro další funkční období nepřihlásit. „Jedním z mých stěžejních osobních záměrů bylo docílit, aby mnohem více lidí všech věkových kategorií začalo orchestr vnímat jako nedílnou součást městského a regionálního kulturního života i jako skvělého reprezentanta toho nejkrásnějšího zvuku Pardubic i Pardubického kraje daleko za jejich hranicemi,“ uvedla.

Komorní filharmonie Pardubice vznikla v roce 1969 a byla prvním orchestrálním souborem ve východních Čechách. Sídlí v Domě hudby, který patří Pardubickému kraji, a zřizuje ji město Pardubice. Od roku 2018 je jejím šéfdirigentem Stanislav Vavřínek. V nadcházející 51. sezoně budou filharmonici hrát hlavně v univerzitní aule, protože Dům hudby čekají kompletní opravy.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat