Koncert České filharmonie pro nemocnice vynesl 4,5 milionu korun
Program koncertu nazvaného Pomáháme s Českou filharmonií tvořila díla Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka. Doplnila je jedna skladba Johanna Sebastiana Bacha. “Šíření koronaviru jsme všichni zpočátku sledovali s odstupem a říkali jsme si, že to snad brzy přejde a situace nebude až tak vážná,” uvedl generální ředitel České filharmonie David Mareček.
Výtěžek benefice se rozdělí mezi čtyři nemocnice pečující o těžké případy lidí s koronavirovou infekcí. Konkrétně jsou to Nemocnice na Homolce, Fakultní nemocnice v Motole, Fakultní nemocnice Brno a Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Nemocnice vybrané peníze použijí na nákup zdravotnických pomůcek, které nejvíce potřebují.
Epidemie koronaviru, která do Česka dorazila na začátku března, donutila filharmoniky zrušit řadu vystoupení. “Koncerty jsme museli zrušit, ale hned jsme začali přemýšlet i o tom, jak a komu bychom mohli pomoci, zvlášť když jsme sami zaznamenali tak ohromnou vlnu solidarity od našich posluchačů, kteří nechtějí vracet vstupné, aby zahladili vzniklé ztráty,” vysvětlil Mareček, proč se filharmonici rozhodli uspořádat benefiční vystoupení.
Během koncertu vystoupili harfistka Jana Boušková, koncertní mistři prvního českého orchestru Josef Špaček, Jiří Vodička a Václav Petr za doprovodu klavíristů Martina Kasíka, Miroslava Sekery a Davida Marečka. Na závěr vystoupí Lobkowicz trio ve složení koncertní mistr České filharmonie Jan Mráček, zástupce koncertního mistra violoncellové sekce prvního českého orchestru Ivan Vokáč a klavírista Lukáš Klánský. Průvodcem večera bude Jiří Vejvoda. Diváci mezitím mohli poslat libovolný příspěvek do veřejné sbírky organizované Nadací Via. Peníze do ní lze dále posílat na účet, prostřednictvím dárcovské SMS anebo služby Darujme.cz.
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) také během koncertu představilo platformu Spojujeme Česko, která nabízí příklady spolupráce státu a firem při boji s nemocí COVID-19. Například respirátory, jež ve spolupráci s MPO a agenturou CzechInvest vyvinul tým z pražského Českého vysokého učení technického. “Podle nejnovějších informací tyto české masky, které splňují nejpřísnější parametry FFP3, prošly certifikací i na sériovou výrobu, tak abychom v řádu několika týdnů dokázali vyrobit desítky tisíc kusů. Vláda se snaží chovat solidárně, první kusy proto dnes, v neděli 29. března, odlétají do Itálie,” uvedl krizový manažer a koordinátor MPO Robin Čumpelík.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]