Koncert Jany Bouškové v České Lípě se přesouvá

Jana Boušková (foto Jakub Mencl)

Z důvodu náhlé zdravotní indispozice harfistky Jany Bouškové se její vystoupení v rámci Českolipského kruhu přátel hudby dnes, tj. v úterý 12. března 2019 od 19:00 hodin v Centru textilního tisku, neuskuteční. Koncert proběhne v náhradním termínu v úterý 2. dubna 2019 od 19:00 hodin v prostorách kostela Mistra Jana Husa, Roháče z Dubé 1250/24 v České Lípě. Zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti.

Koncertní program Jany Bouškové je složený z děl českých autorů, jemuž dominuje část ikonické Smetanovy Mé vlasti v úpravě pro harfu.

Mojí celoživotní snahou je, aby harfový repertoár byl co možná nejzajímavější a pro publikum vždy poutavý. Českých skladeb z dob obrození má harfa pramálo, pokud v originále vůbec nějaké existují, a s nápadem úprav skladeb Bedřicha Smetany pro harfu přišel již český harfista minulého století, Hanuš Trneček. Jeho Vltava je již dnes běžnou součástí repertoáru harfistů u nás i v zahraničí a často se při jejím uvádění setkávám s reakcí publika, že při mé hře této úpravy slyší najednou úplně celý orchestr. To mě nadchlo a spontánně inspirovalo k úpravě dalších částí symfonické básně Má Vlast ve snaze ještě více ukázat zvukové možnosti harfy…,“ uvádí Jana Boušková.

Tak vznikly úpravy Šárky a též Vyšehradu, jehož podoba z pera Hanuše Trnečka neodpovídala zcela Smetanově předloze. Úprava děl pro harfu je maximálně věrná klavírnímu partu pouze s přihlédnutím k technickým specifikům harfy. Polovinu Smetanovy Mé vlasti doplnila Jana Boušková o úpravu Dvořákovy Americké suity pro klavír, kterou premiérovala v Chicagu.

„Americká Suita Antonína Dvořáka je skladba, kterou jsem vždy nesmírně milovala,“ přiznává Jana Boušková a doplňuje: „Když jsem byla pozvána k účinkování na festivalu v Americe, troufla jsem si převzít klavírní verzi tohoto díla a ve světové premiéře tuto skladbu zařadit na program mého recitálu v Chicagu. Úprav v této skladbě bylo minimálně. Snažila jsem se převážně ponechat klavírní zápis, jen opět bylo nutné některé chromatické postupy harfě a jejím možnostem přizpůsobit. Upřímně lituji, že Dvořák pro sólovou harfu nikdy nic nenapsal, jelikož tato skladba nejen zní na harfu krásně, ale je často napsaná jako by byla našemu nástroji věnována.“

Ve spolupráci s Vlastivědným spolkem Českolipska bude úvod koncertu patřit dalšímu představení výrazné osobnosti spjaté s Českou Lípou. Tentokrát půjde o osobnost hudební – učitele a hudebníka Karla Černického. Ten se narodil v roce 1816 v Sedlci a od roku 1844 působil v České Lípě jako ředitel kůru a varhaník. Stal se nositelem zlaté medaile za zásluhy. Jeho život se uzavřel v České Lípě v roce 1885.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat