Koncert k výročí pádu Berlínské zdi v Praze

V Dvořákově síni pražského Rudolfina se dnes konal pamětní koncert u příležitosti 25. výročí pádu Berlínské zdi a železné opony v Evropě. Do programu se zapojili umělci, které v minulosti pronásledoval komunistickým režim. V podání Severoněmecké filharmonie Rostock zazněla díla Beethovena, Dvořáka a Šostakoviče, včetně sboru vězňů z Beethovenovy opery Fidelio. Na akci se podílela Platforma evropské paměti a svědomí.Dirigentem filharmonie byl Ulrich Backofen, rodák z Drážďan, který se sám stal v bývalé NDR obětí totalitní zvůle a dříve, než mohl odejít na Západ, byl politickým vězněm. Další z vystupujících, německá sopranistka Romana Vaccaro, se narodila v Praze. Studovala zpěv na konzervatoři. Pod dívčím jménem Romana Kahler dvakrát zvítězila v soutěži Československé televize. Díky svému německému původu se v roce 1980 vystěhovala do tehdejšího západního Německa. Mezi vystupujícími byl také německý tenorista Alexander Spemann.

Jako další z hostů se představil Jens Hase, který jako jeden z prvních občanů tehdejší NDR odjel z Prahy takzvaným Vlakem svobody. Šlo o více než dvacet vlaků, jimiž na podzim 1989 odjelo na Západ několik tisíc východních Němců, kteří před tím týdny přebývali na západoněmeckém velvyslanectví v Praze.

„Chtěli jsme pryč ze státu bezpráví a ani katastrofální podmínky na zahradě velvyslanectví nás od toho neodradily,“ uvedl Hase. Dodal, že nikdy nezapomene na pomoc Čechů, kteří jim nosili jídlo a potleskem vyprovázeli odjezd autobusů s uprchlíky na libeňské nádraží.

Ve druhé polovině večera zazpívala Modlitbu pro Martu Marta Kubišová, jeden ze symbolů listopadové revoluce v Československu. Publikum její vstup absolvovalo jako zpěv hymny ve stoje.

Koncert zahájila Beethovenova předehra k dramatu Egmont od Johanna Wolfganga Goetha, dále publikum slyšelo Dvořákovu Biblickou píseň č. 3 Bože, vyslyš mou modlitbu, árii Florestana Ó, tma z opery Fidelio a ze stejného díla Sbor vězňů. Koncert zakončila Šostakovičova Symfonie č. 5 z roku 1937.

Foto archiv 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky