ProArt představil projekt věnovaný deseti českým skladatelům

Umělecké sdružení ProART dnes uvedlo v brněnském Uměleckoprůmyslovém muzeu k deseti letům své existence projekt Motion scores. K současnému Roku české hudby oslovil umělecký vedoucí, choreograf a tanečník Martin Dvořák dalších devět tvůrců, aby vytvořili na hudbu slavných českých skladatelů minulého století deset tanečních vystoupení.“Mým původním záměrem bylo mapovat v celém večeru vývoj české hudby od jejích počátků, ale přílišná stylová roztříštěnost ve spojitosti s žánrovou odlišností samotných choreografů mě přiměla vymezit hudební výsek pouze na dvacáté století,” přiblížil projekt Martin Dvořák.

Choreografy přizval na základě zkušeností z předešlé spolupráce s ProARTem. Malajsijec Gabriel Wong nyní pracoval s hudbou Jaroslava Ježka. Dvořáka zpracovala německá choreografka Baerbel Stenzenberger a například Martinů Jan Březina. Mezi choreografy, kteří přijali účast na projektu, jsou také umělci ze Slovenska, Švýcarska, Izraele nebo z Velké Británie.

Výsledkem je podle pořadatelů rozmanitá choreografická směsice kulturních tradic, tanečních a pohybových postupů a metod. “Představení je kreativním procesem všech deseti choreografů a jejich pěti tanečníků,” doplnil Dvořák.

S projektem se milovníci hudby seznámí i 12. prosince v pražském divadle Ponec a 14. prosince v divadle Elledanse v Bratislavě. Uveden bude i na dalších mezinárodních scénách.

Cílem sdružení ProART je snaha o hledání společných cest pro tanec a činohru, a také úsilí vytvářet mnohovrstevnatá, širšímu publiku srozumitelná i současná tanečně-divadelní představení.

Foto archiv 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]