Koncert s Renée Fleming věnovaný sametové revoluci

Americká operní hvězda Renée Fleming dnes vystoupí se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK ve Smetanově síni Obecního domu na koncertu věnovanému 30. výročí sametové revoluce. Dirigovat bude jeden z významných žáků Leonarda Bernsteina a stálý spolupracovník Pražských symfoniků Elli Jaffe. Zazní árie z oper a operet i muzikálové písně.
Renée Fleming (foto Andrew Eccles / Decca)

Pěvkyně, která byla obdivovatelkou bývalého českého prezidenta Václava Havla, v ČR poprvé koncertovala na zámku v Nelahozevsi v roce 1996. V listopadu roku 2003 účinkovala poprvé s FOK a v únoru 2009 zpívala na koncertě, který uspořádal v Praze ke 20. výročí 17. listopadu Václav Havel a na kterém vystoupili také Lou Reed nebo Joan Baez.

V Obecním domě na červencovém vystoupení provedou díla Georga Friedricha Händla, Franze Schuberta, Giacoma Pucciniho, Franze Lehára, Friedricha von Flotowa a Antonína Dvořáka. Mezi nejoblíbenější party Renée Fleming patří Dvořákova Rusalka, kterou zpívá česky.

Mnohokrát oceněná pěvkyně se narodila 14. února 1959 v rodině pěveckých pedagogů v pensylvánské Indianě. První větší roli dostala v Salcburku v roce 1986 jako Konstancie v Mozartově Únosu ze serailu. Průlom do Evropy se jí podařil v roce 1993 jako Armidě na Rossiniho festivalu v Pesaru. V Metropolitní opeře v New Yorku poprvé zpívala v roce 1991 jako záskok roli hraběnky v Mozartově Figarově svatbě a členkou této scény a jednou z největších hvězd byla až do roku 2017.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat