Týden s tancem

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Sice jsou už divadelní prázdniny, ale ve světě tance a pohybového divadla stále máme kam a na co pozvat – ne performery na Jatka78, na festival Za dveřmi, nezapomínáme ani na blížící se festival KoresponDance ve Žďáru nad Sázavou a zastavíme se u výročí posledních měsíců.
IC3 Collective Kid (zdroj Jatka78)

Za pohybovým divadlem na Jatka78

Jatka78 opět přiváží dávku zahraniční inspirace. Ostřílené zahraniční soubory v létě vystřídají studenti vysokých škol věnujících se žánru nového cirkusu. IC3 Collective z Nizozemska spojuje mladé umělce z různých koutů světa, mimo jiné i z České republiky. Vzhledem ke skutečnosti, že v ČR dosud neexistuje obor, který by se na vysokoškolské úrovni tomuto žánru věnoval, nezbývá tak mladým českým akrobatům nic jiného než studium v zahraničí. Vzhledem k letním plánovaným úpravám Jatek78 se představení Kid uskuteční v novém divadelním prostoru DOX+ v pražských Holešovicích.

Absolventské představení třinácti akrobatů z Belgie, Itálie, Španělska, Finska, Irska, Německa, USA Velké Británie či České republiky již 11. července obsadí DOX+, kde předvedou svoji prvotinu jednoduše pojmenovanou Kid. Společně s italským režisérem Francescem Sgró mezinárodní třída studentů bakalářského cirkusového oboru vytvořila představení a posléze uvedla premiéru na festivalu Cirque Mania v divadle Korzo v Hagu.

Inscenace čerpá z dětské bezstarostnosti a směřuje k pomezí dospělosti. Z akrobatických disciplín slibuje cyr wheel, žonglování, pozemní akrobacii či závěsnou akrobacii. „Být dítě, jenom tak být ztracen, je cesta mezi začátkem a koncem. Kdyby však náš cíl byl bod ztracenosti, jak bychom na to reagovali?

 

Festival Za dveřmi – divadlo v ulicích

Od 15. do 18. července bude v Praze probíhat festival pouličního divadla Za dveřmi, v němž se mísí žánry a styly od tanečních performancí po nový cirkus. Lokace jsou v centru Prahy a na Výstavišti v Holešovicích. Vstup na festival Za dveřmi je zdarma. Prahu pouličním divadlem oživí na čtyři dny umělci z Anglie, Finska, Německa, Holandska, Polska i tuzemska, bude to již 11. ročník festivalu, jehož organizátoři vědí, že získat si v teplém létě diváka pro návštěvu divadelního domu je úkol náročný až nesplnitelný. „Do letní metropole přivezeme to nejlepší, co nás na mezinárodních přehlídkách a festivalech v Čechách poslední dobou oslovilo. Těšit se můžete na nové tváře, ale i jména, která se v minulých letech na festivalu objevila. Festivalem chceme vzdát hold pouličnímu umění,“ říká Michaela Holbíková, organizátorka festivalu.

Festival Za dveřmi zahájí každý den v centru města (Můsteka a náměstí Republiky) průvodové představení s hudebníky, artisty a pouličními umělci. Hned v pondělí se proběhne Divadelní proplouvání centrem pod taktovkou V.O.S.A Theatre. Naopak poslední den odstartuje bubenickou show na Výstavišti. Denně se návštěvníci mohou těšit až na pět různých představení, performance i dílen. Uprostřed parného léta naučí návštěvníky běžkovat žonglérské duo Bratři v tricku, kteří se svým představením Běžkařská Odysea právě uskutečňují turné po Francii a jejich specifický humor nedávno bavil i obyvatele Taiwanu. České soubory zastoupí například Blackout paradox s tanečně akrobatickou fireshow volně inspirovanou šamanismem a mystikou.

Teatr Biuro Podrozy (zdroj festival Za dveřmi)
Teatr Biuro Podrozy (zdroj festival Za dveřmi)

Festival nabídne program i pro děti. Divadlo Continuo zahraje loutkovou pohádkou Zuna, která je inspirovaná několika magickými příběhy z různých částí světa. Po ní bude následovat dílna pro děti s výrobou loutek. Chybět v programu nebudou ani nové tváře českého alternativního divadla, absolventi HAMU s formací G.N.A.T. předvedou představení Smetáček a syn. Netradiční divadelní zážitek přinese bojovka v centru Prahy, která návštěvníky přenese do dob samizdatu. Tajné spojky i šifrované vzkazy budou potřeba, protože cenzura má oči a uši všude. Bojovka je uváděna spolu s iniciativou Krutý Krtek a je potřeba si ji včas rezervovat.

Jedněmi z hostujících zahraničních umělců je pětice finských performerek Sisus Sirkus, které se nebojí akrobacie v desetimetrové výšce, lan, hrazd ani houpacích trapéz. Na festival zavítá i nizozemský showman Bram Graafland, který ve 27,5 minutách předvede výbuch energie na víceúčelovém přístroji, pro který je hračkou zároveň vařit, hrát na varhany a na buben. Hořící kola, kaskadérské kousky a nebezpečí si oblíbili členové německého Bängditos Theater, před Průmyslovým palácem se bude na jeden den vznášet i městský astronaut v podání Highly Sprung z Velké Británie. Kolem konstrukce v šestimetrové výšce se odehraje příběh (nejen) o městech a planetě Zemi. Do Prahy přijedou už po několikáté Teatr Biuro Podrozy, polský divadelní soubor, který v české premiéře uvede inscenaci Silence, jež získala ocenění na Edinburgh Fringe festivalu.

Program bude probíhat každý den od 16.00 hodin kromě posledního dne, který zahájí bubenická show od půl šesté. Vstup na veškerý program vyjma divadelní bojovky je zdarma. Více informací najdete na www.zadvermi.cz.

KoresponDance 2019 – Joli Vyann (foto MovingProduction)

KoresponDance začíná

Festival současného tance a pohybového divadla KoresponDance se uskuteční od 12. do 14. července ve Žďáru nad Sázavou. KoresponDance je mezinárodní festival současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu a největší site-specific festival současného tance v České republice. Každý rok na začátku července otevře KoresponDance dveře zámku Žďár nad Sázavou desítkám umělců a tisícovkám návštěvníků a všem zprostředkuje zážitky se současným uměním. Těšit se můžete již na sedmý ročník, který opět přivítá nepočítaně umělců z několika kontinentů.

Od roku 2009 festival na české scéně začal fungovat, od roku 2013 se koná na zámku ve Žďáru. KoresponDance je vůbec prvním outdoorovým festivalem tance v České republice. Formovat se začal v roce 2009 v rámci projektu Korespondance Europe, který dal příležitost k uměleckému rozvoji více než stovce choreografů z několika zemí. Od roku 2013 je na scéně festival tak, jak ho známe dnes, tedy největší site-specific festival současného tance u nás, zároveň jediný festival současného tance v regionu Vysočina a především festival, který dlouhodobě a naprosto jedinečně pracuje s publikem.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat