Koncert souboru Mucha Quartet připomene Mozartovy narozeniny a výročí Zeljenky

Státní filharmonie Košice zve na koncert souboru Mucha Quartet ve čtvrtek 27. ledna 2022 v 19:00 hodin v Domě umění. Přední slovenské komorní těleso tvoří houslisté Juraj Tomka a Jozef Ostrolucký, violoncellista Pavol Mucha a violistka Veronika Kubešová, kterou na košickém koncertě kvůli zdravotní indispozici nahradí Roman Rusňák.
Mucha Quartet (foto Gabriel Szakál)
Mucha Quartet (foto Gabriel Szakál)

Primárius kvarteta, Juraj Tomka, hovoří k programu koncertu, který připomene dvě výročí: “Na koncertě zazní skvosty světové a slovenské komorní tvorby. Program zahájí Smyčcový kvartet č. 15 d moll Wolfganga Amadea Mozarta, jehož narozeniny si připomínáme 27. ledna. Tajemný a vážný charakter díla je protkaný durovými úseky symbolizujícími radostné momenty života, neboť v té době se narodil Mozartův první syn Raimund Leopold. Ilja Zeljenka složil patnáct smyčcových kvartetů a letos si připomínáme 90. výročí narození autora. V jeho Smyčcovém kvartetu č. 5 z roku 1988 se plně projevuje modální hudební jazyk a smysl pro tektonickou výstavbu celků ze čtyřtónového motivu, tzv. buňky. Na závěr zazní Smyčcový kvartet č. 1 D dur Petra Iljiče Čajkovského, plný rozsáhlé melodiky a řízného tance vedoucího k bravurnímu finále.”

Koncert se uskuteční v režimu OP s maximálně padesátiprocentní obsazeností sálu. Vstupenky jsou v prodeji na pokladně Domu umění nebo online.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments