Koncert Spojeni Mahlerem slibuje hudební událost roku

Neopakovatelná umělecká i historická konstelace nastane 11. září ve 20:15 hodin na Výstavišti Praha. Pod názvem Spojeni Mahlerem zde vystoupí spojené orchestry České filharmonie a Bamberských symfoniků, aby pod taktovkou Jakuba Hrůši provedly Symfonii č. 7 Gustava Mahlera v místech, kde skladatel v roce 1908 osobně řídil její světovou premiéru. Koncert pod širým nebem nabídne divákům více než tři tisíce míst k sezení na speciálně vybudované scéně na prostranství před Průmyslovým palácem. Společně s dalšími koncerty Dvořákovy Prahy se stane pomyslným vrcholem oslav Roku české hudby z dílny Akademie klasické hudby.
Ilustrační foto (zdroj Dvořákova Praha)
Ilustrační foto (zdroj Dvořákova Praha)

Světová premiéra Sedmé symfonie se odehrála v rozlehlém Koncertním pavilonu, který v areálu dnešního Výstaviště vznikl u příležitosti Jubilejní výstavy Obchodní a živnostenské komory a po jejím skončení byl stržen. „Takové možnosti my nemáme, přesto se dobovým okolnostem přiblížíme v maximální možné míře. Tehdejší premiéru provedly orchestry České filharmonie a někdejšího Nového německého divadla v Praze. Právě jeho členové po poválečném odsunu z Československa položili v Bavorsku základy dnešních Bamberských symfoniků,“ upřesňuje ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

„Celá událost má pro mě také společenský rozměr, protože očekávám, že naprosto nenásilně, beze slov a manifestací dojde k harmonickému soužití českého a německého živlu. I když vím, že hudba nezmění politiku, může alespoň ukázat, jakým směrem by se vzájemný dialog mohl ubírat,“ dodává šéfdirigent Bamberských symfoniků a hlavní hostující dirigent České filharmonie Jakub Hrůša, který je zároveň rezidenčním umělcem letošní Dvořákovy Prahy.

Před začátkem koncertu bude divákům na velkoplošné obrazovce na pódiu promítnut dokument Mahler’s Universe – Symphony No. 7 americké Mahlerovy nadace, vytvořený ve spolupráci s nizozemským Koninklijk Concertgebouw Orchester. Zároveň budou mít návštěvníci v areálu Výstaviště možnost zhlédnout historické záběry Národního filmového archivu z Jubilejní výstavy Obchodní a živnostenské komory v roce 1908, jež byla dějištěm premiéry Mahlerovy symfonie, a seznámit se s historickými okolnostmi světové premiéry včetně dobových recenzí a fotografií.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments