Koncertem v Národním divadle podpoří kulturu více než 200 účinkujících

Koncert Národ sobě - kultura tobě, který se na podporu české kultury uskuteční 27. února v historické budově Národního divadla, spojí více než 200 účinkujících. Ve 40 různých nejen hudebních uskupeních na šesti improvizovaných pódiích zahraje 40 kapel. Diváci budou mít možnost v přímém přenosu České televize vidět netradiční spojení, například partu raperů PSH doprovodí balet ND a skupina Lucie vystoupí s Orchestrem ND.

Metronome Prague: Národ sobě – kultura tobě (zdroj FB)

Výslednou show připravuje režisér Vít Bělohradský, na hudebním programu spolupracuje Petr Blažek. Večerem provedou Ondřej Cihlář a Petr Prokop z divadla Vosto5. „Přichystali jsme hudebně ale i pohledově naprosto unikátní koncert, jaký se v prostorách historické budovy Národního divadla ještě neodehrál. Velký dík za tříapůlhodinový maratón patří všem, kteří se do přípravy zapojili a poslední dva měsíce na akci pracují,“ uvedli pořadatelé David Gaydečka a Martin Voňka.

V koncertní pódium se promění nejen hlavní jeviště, ale i foyer divadla, balkón nebo maskérna. V programu živé hudby vystoupí kapely Chinaski, Jelen, Mig 21, Monkey Business, PSH, The Atavists, Wohnout, DJ Roxtar a mnoho dalších. Zazpívat přijdou i Ivan Hlas nebo Jana Kratochvílová. Skupina Lucie vystoupí s Orchestrem ND. Kromě zpěváků a kapel vystoupí i herci a balet ND, Laterna magika, zapojí se například i Signal festival.

„Tolik českých umělců pohromadě se jen tak nevidí ani na těch největších tuzemských festivalech,” podotkl generální ředitel České televize Petr Dvořák.

Podle ministra kultury Lubomíra Zaorálka kultura patří k segmentům, které byly pandemií postiženy tvrdě. Potřebu státní podpory kultuře podpořil i prezident Miloš Zeman. Vláda v dubnu schválila balíček na pomoc kultuře s miliardou korun, který pomáhal příspěvkovým organizacím ministerstva, představitelům živého umění a regionální kultuře. V červenci vláda schválila pomoc podnikatelům v kultuře, kteří kvůli koronaviru museli své akce zrušit nebo přesunout a nepobírají státní dotace. Program Covid kultura připravilo ministerstvo kultury s ministerstvem průmyslu, bylo v něm 900 milionů korun. Lidé z audiovize program kritizovali jako pro ně nedosažitelný. Třetí výzvu programu COVID kultura zveřejnila obě ministerstva 15. února. Bude v ní přibližně 800 milionů korun, pro audiovizi by mělo být 200 milionů korun.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


3.7 3 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments