Sólistkou pátečního koncertu Slovenské filharmonie bude gruzínská klavíristka Nino Gvetadze

Symfonický koncert Slovenské filharmonie bez publika se uskuteční v koncertní síni SF v pátek 19. února 2021 v 19:00 hodin. Díla Jána Levoslava Belly, Franze Liszta a Johannese Brahmse zazní v nastudování šéfdirigenta Daniela Raiskina. Sólistkou večera bude gruzínská klavíristka Nino Gvetadze.

Nino Gvetadze (foto Christopher Pugmire)

Šéfdirigent Daniel Raiskin zařadil na úvod koncertu Fantazii na motivy Rákoczyho pochodu Jána Levoslava Belly. Je to další z děl skladatele, které bude součástí nového propagačního CD, které vzniká postupně během letošní koncertní sezóny.

Po boku Slovenské filharmonie se poprvé představí gruzínská klavíristka Nino Gvetadze, rodačka z Tbilisi. Jako sólistka i komorní hráčka vystupuje na mnoha mezinárodních koncertních pódiích. Je uměleckou ředitelkou Mezinárodního klavírního festivalu v Naardenu a od letošního roku též uměleckou ředitelkou Delftského mezinárodního festivalu komorní hudby. Na svém kontě má různá ocenění, například 2. cena, Cena tisku a Cena publika na Mezinárodní klavírní soutěži Franze Liszta 2008 i prestižní cena Borletti-Buitoni Trust z roku 2010.

V interpretaci Nino Gvetadze zazní Koncert pro klavír a orchestr č. 2 A dur, S. 125 Franze Liszta. Skladatel ho začal komponovat v letech 1839-1840 a dokončil ho až o deset let později. Premiéra koncertu proběhla ve Weimarském dvorním divadle roku 1857, pod taktovkou samotného skladatele Liszta, interpretace se chopil jeho žák Hans Bronsart von Schellendorff. Dnešní podoba a poslední revize díla pochází z roku 1861. Symfonický program uzavře Symfonie č. 2 D dur, op. 73 Johannese Brahmse, nazývaná taktéž „Pastorální“. Brahms ji komponoval v překrásném prostředí rakouských Alp, rok po úspěšném uvedení první symfonie. Premiéra Symfonie č. 2 D dur op. 73 zazněla ve Vídni v roce 1877 pod taktovkou Hanse Richtera.

Livestream koncertu můžete sledovat ZDE.

Program:

Slovenská filharmonie
Daniel Raiskin – dirigent
Nino Gvetadze – klavír

Ján Levoslav Bella: Fantazie na motivy Rákoczyho pochodu
Franz Liszt: Koncert pro klavír a orchestr č. 2 A dur, S. 125
Johannes Brahms: Symfonie č. 2 D dur, op. 73

5 2 votes
Ohodnoťte článek

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments