Týden s tancem

Taneční tipy stále z online světa, z českých luhů a hájů i zahraničí.
Lenka Vagnerová and Company – Panoptikum – Michaela Kadlčíková (foto Michal Hančovský)

Česká televize včera večer na svém programu ČT Art uvedla přímý přenos představení Panoptikum Lenky Vagnerové v podání jejího souboru Lenka Vagnerová & Company (recenze představení zde). Kdo nestihnul, má možnost vše zhlédnout ze záznamu na iVysílání televize zde.

Nizozemské NDT si na tento týden připravilo livestreamy světové premiéry dvou choeografií. From England with Love od Hofeshe Shechtera a Baby don’t hurt me Imreho a Marne van Opstal. Přenos je možné zhlédnout dnes nebo zítra od osmé hodiny večerní za minimální poplatek 15 EUR.

Další z holandských souborů, HET Nationale, bude živě vysílat 27. a 28. února vždy od 15.00. Na svém webu za poplatek 15,50 EUR zpřístupní choreografie jednoho ze svých nejznámějších tvůrců Hanse van Manena. Program sestává z děl Adagio Hammerklavier s hudbou L. van Beethovena, Sarcasmen, Trois gnossiennes na skladby Erica Satieho, Déjà vu, Two Pieces for HET a Variations for two couples.

Soubor mladých tanečníků Studio Company newyorského ABT se představuje v rámci zimního festivalu, jenž je ke zhlédnutí na YouTube. Dvoudílný program (první část zde, druhá zde) nabízí ke zhlédnutí choreografie Alexeje Ratmanského, Sashy Radaetského, Brendana Saye i Maria Petipy či premiéry děl For what is it all worth? od Hope Boykin a La Follia variations Lauren Lovette.

Scottish Ballet uveřejnil krátký taneční film Prometheus & Epimetheus, duet Alexandra Whitleyho s hudbou Ashe Kooshy, který vzniknul pro Edinburgh International Festival 2020. Režie snímku se chopil Michael Sherrington, interprety a interpretkami jsou Barnaby Rook Bishop s Thomasem Edwardsem a Grace Holler s Grace Paulley.

Celý tento týden se pak za 10 liber můžete dívat na Louskáčka v podání Birmingham Royal Ballet. Choreografie Petera Wrighta (dle Lva Ivanova) byla adaptována Davidem Bintleym a pro aktuální záznam upravena aktuálním uměleckým šéfem souboru Carlosem Acostou a Seanem Foleym tak, aby vzniklo koncentrované, devadesátiminutové dílo.

Polská Opera Narodowa na svůj YouTube kanál přidala další dvě části svého novoročního gala koncertu. K vidění jsou opět jednak klasické variace a pas de deux z baletů Louskáček, Bajadéra, Korzár nebo Spící krasavice, stejně jako současná díla Krysztofa Pastora. Sledovat můžete zde a zde.

Svou platformu pro vysílání baletních záznamů spouští rovněž americký soubor Dance Theatre Harlem. Virtuální zimní sezóna, jež byla nedávno zveřejněna, je k nahlédnutí zde. Momentálně se můžete podívat až do pátku 19. 2. na dílo John Henry choreografa a spoluzakladatele souboru Arthura Mitchella. Následovat bude inscenace New Bach Roberta Garlanda (20. 2.) a Pták Ohnivák (27. 2.) Johna Tarase.

Taneční film Efeméry (foto archiv Farmy v jeskyni)

Pozvánka PONEC Online: Tanec okem kamery – Taneční film 2020
Druhá část minisérie debat o tanci. Tři etablovaní umělci působící ve třech uměleckých skupinách: Václav Kuneš a jeho 420PEOPLE, Viliam Dočolomanský a Farma v jeskyni, Barbora Látalová a spolek Ostružina. V loňském roce vytvořili krátké taneční filmy a nenechávají tak diváka zapomenout na TANEC! Jako „přídavek“ uvidíte krátký taneční film z Izraele.

UVIDÍME NÁSLEDUJÍCÍ FILMY:

➤ Václav Kuneš/420PEOPLE: Origi
➤Ostružina z.s.: Reproduktor galaxie komplexu
➤ Farma v jeskyni: Efeméry (ukázka z připravované premiéry), režie: Viliam Dočolomanský & Jiří Matoušek
➤ Inbal Pinto & Etgar Keret: Outside /Izrael/

Moderátor: Honza Malík
Dramaturgyně: Tereza Krčálová
Hosté: Barbora Látalová – choreografka a spoluautorka filmu
Václav Kuneš – choreograf a spoluautor filmu
Viliam Dočolomanský – spolurežisér filmu
a dva exkluzivní diváci

➤ FB událost: https://www.facebook.com/events/441759663614220
➤ Do debaty se budete moci zapojit v aplikaci Zoom na tomto odkaze: bit.ly/tok_2
➤ Tvůrce večera můžete také podpořit dobrovolným vstupným zde: bit.ly/tok_

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


5 2 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments