Koncertní sál v Nashvillu se kvůli ptákům potýká s existenční hrozbou

Koncertní sál v Nashvillu se potýká od roku 2020 s hejnem jiřiček modrolesklých, které si vybralo Schermerhorn Symphony Centrum (sídlo Nashvillského symfonického orchestru) za svou zastávku před svou migrací do Jižní Ameriky. Až 150 000 ptáků tvořících hejno sídlící dva měsíce na stromech u tohoto hudebního centra svými výkaly ničí historickou budovu a odrazuje návštěvníky koncertů. Pro symfonický orchestr, který se potýká s finančními problémy vzhledem ke svému uzavření kvůli Covidu-19, je to velká finanční zátěž. Proto se rozhodl stromy v blízkosti koncertního sálu pokácet.
Schermerhorn Symphony Center (zdroj Schermerhorn Symphony Center)
Schermerhorn Symphony Center (zdroj Schermerhorn Symphony Center)

V létě 2020 se na stromech kolem Schermerhornova symfonického centra v centru Nashvillu utábořilo mohutné hejno jiřiček modrolesklých. Hejno 150 000 ptáků skýtalo krásnou podívanou, když se každou noc po dobu dvou měsíců snášelo z oblohy, a přitahovalo zájem mnoha turistů. Současně ale způsobovalo problémy nejen vzrostlým stromům, které po jejich migraci zůstaly značně poškozeny, ale také historické budově koncertního sálu Nashvilleského symfonického orchestru postavené z vápencových kamenů. Navíc pro návštěvníky hudebního centra představuje tato situace problém nejen estetický, ale i zdravotní.

V roce 2020 muselo po migraci tohoto hejna vedení symfonického orchestru vynaložit 60 000 dolarů na vyčištění budovy a okolního prostranství, což bylo pro organizaci, kterou pandemie stála 26 milionů dolarů ušlých příjmů, dočasné propuštění 132 zaměstnanců na plný úvazek a více než 300 zaměstnanců na částečný úvazek, značný výdaj. Naštěstí přispěly i sbírky pořádané Tennessee Wildlife Federation a The Nature Conservancy. V následujícím roce se ale hejno vrátilo v ještě větším počtu a úklid stál symfonický orchestr 100 000 dolarů. Kvůli velkému nánosu musel být použit na celou budovu způsob tlakového čištění. Pokračování úklidu v takovém rozsahu v dalších letech by mohlo způsobit vážné dlouhodobé poškození neoklasicistní budovy. Proto Alan D. Valentine, prezident a výkonný ředitel Nashvillského symfonického orchestru, označuje ptáky za „existenční hrozbu“ pro svou organizaci.

Jiřička modrolesklá (zdroj Wild Birds Unlimited)
Jiřička modrolesklá (zdroj Wild Birds Unlimited)

Valentine a jeho tým rozhodli, že nejlepší pro všechny, včetně jiřiček modrolesklých, bude pokácet čtyřicet jedna vážně poškozených stromů dříve, než se ptáci vrátí, a nahradit je menšími stromy, které z areálu udělají méně atraktivní místo k hnízdění. Ačkoli bylo toto rozhodnutí konzultováno s odborníky z řad Tennessee Wildlife Federation a The Nature Conservancy, kteří potvrdili, že pokácení stromů nebude představovat pro populaci těchto stěhovavých ptáků problém, vyvolalo vlnu nesouhlasu z řad ochránců přírody, kteří vyjádřili zklamání nad tím, že se vedení orchestru nerozhodlo spolupracovat s místními ochránci v přípravě řešení umožňující ptákům nadále hnízdit v okolí kulturní památky.

Jiřička modrolesklá je největším členem čeledi vlaštovkovitých a jejich propojení s lidmi má dlouhou historii. Ptáci jsou závislí na lidech při stavbě hnízd a jejich spojení s lidmi sahá až k původním obyvatelům Ameriky. Živí se hmyzem a patří mezi stěhovavé zpěvné ptáky.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments