Koncertu České filharmonie tleskalo zaplněné Hradčanské náměstí

Zaplněné Hradčanské náměstí v Praze, kam podle odhadů přítomných novinářů dorazilo přibližně čtyři tisíce posluchačů, dnes vyprovodilo dlouhotrvajícím potleskem koncert České filharmonie. Akce pod širým nebem uzavřela sto osmnáctou sezonu České filharmonie. Orchestr pod vedením dirigenta Jiřího Bělohlávka vedle koncertu pokřtil dlouho očekávanou nahrávku symfonií a koncertů Antonína Dvořáka a podpořil mladé hudebníky a Linku bezpečí. Moderátorem večera byl Jan Budař.Vedle oblíbených českých skladeb, jakými jsou například Dvořákův Karneval a Slovanský tanec č. 15 nebo Skočná Bedřicha Smetany, zazněla také díla zahraničních autorů Webera, Rosaura, Hummela a Iberta, zkomponovaná pro orchestr a sólové nástroje. Během nich se představili další vítězové soutěže Zahraj si s Českou filharmonií – Anna Paulová (klarinet), Ladislav Bilan (marimba), Michaela Špačková (fagot) a Lukáš Kolek (saxofon).

Filharmonie během večerního koncertu pokřtila nahrávku s názvem DVOŘÁK Complete Symphonies & Concertos, na které Česká filharmonie s dirigentem Bělohlávkem natočila komplet devíti Dvořákových symfonií pro prestižní společnost Decca Classics. Kmotry nahrávky se stali výkonný producent Decca Clasics Alexander Van Ingen, generální ředitel České televize Petr Dvořák a náměstek ministra kultury Miroslav Rovenský. „My jsme tu nahrávku pořizovali s velkou péčí, láskou a radostí a snad radost a také lásku vyvolá u našich posluchačů,“ podotkl Bělohlávek.

Akci již odpoledne zahájil koncert spojeného orchestru složeného ze studentů základních uměleckých škol z Čech i Moravy a členů České filharmonie. Orchestr pod vedením dirigenta Ladislava Ciglera otevřel program předehrou k šesté Smetanově opeře Hubička a Dvořákovým Slovanským tancem č. 6 D dur Sousedská. Program se Smetanovou Polkou z opery Prodaná nevěsta a Dvořákovou Symfonií č. 9 e moll Novosvětskou ještě orchestr zopakoval v 16.30 a 18.00. Finále posledního koncertu – první větu z Novosvětské – dirigoval Jiří Bělohlávek. Projekt byl příspěvkem České filharmonie a Asociace základních uměleckých škol České republiky k Roku české hudby 2014.

Tématem letošního open air koncertu České filharmonie byla vedle Dvořákovy hudby podpora mladých hudebníků. Koncert zároveň podpořil Linku bezpečí. „Jedním z problémů, se kterými se klienti Linky bezpečí nejvíce potýkají právě v období před letními prázdninami, je tlak na výkon – fenomén, který dobře zná také řada umělců. Proto chceme letos podpořit Linku bezpečí, která poskytuje profesionální služby krizové intervence dětem již dvacet let,“ uvedl generální ředitel České filharmonie David Mareček.

Loni v Praze sledovalo netradiční koncert pod otevřeným nebem, na němž vystoupil s Českou filharmonií americký zpěvák a jazzman Bobby McFerrin, zaplněné Staroměstské náměstí. Podle policie se během zhruba devadesátiminutového vystoupení v historickém centru města objevilo přes deset tisíc lidí.

Foto ČF / Petra Hajská

Napsat komentář