Koncerty i operní představení letos připomínají sametovou revoluci

Letošní 30. výročí listopadových událostí vedoucích k pádu komunistického režimu připomenou v Praze hudebníci všech žánrů. Hold sametové revoluci vzdá například zahajovací koncert nové sezony Národního divadla.
Renée Fleming, FOK, Elli Jaffe (zdroj FOK 2019)

Série hudebních akcí již začala. V zaplněné Smetanově síni Obecního domu tak 9. července 2019 vystoupila americká operní hvězda Renée Fleming se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK. Koncert byl věnován 30. výročí sametové revoluce a památce bývalého prezidenta Václava Havla, který byl mezi hosty pražského vystoupení této pěvkyně v listopadu 2003.

Nejbližší velkou akcí připomínající v Praze sametovou revoluci bude předehra k nové sezóně orchestru FOK, která se uskuteční 28. srpna ve Valdštejnské zahradě. Dirigentem koncertu s názvem Sametové hlasy bude Jan Kučera a vystoupí na něm Aneta Langerová, Jaroslav Hutka, Michael Kocáb a Spirituál kvintet.

Hold událostem před 30 lety vzdá Opera Národního divadla 12. září zahajovacím koncertem s dirigentem Jaroslavem Kyzlinkem. Návštěvníci Národního divadla uslyší úryvky a scény o porobě, vzpouře či smíření z opery Z mrtvého domu Leoše Janáčka, z Nabucca Giuseppe Verdiho, Fidelia Ludwiga van Beethovena, Andrey Chéniera od Umberta Giordana a oper Bedřicha Smetany Dalibor a Libuše. Vyvrcholením koncertu bude provedení kantáty Te Deum Antonína Dvořáka, která zazněla na konci roku 1989 při Havlově prezidentské inauguraci.

Na 16. listopad chystá koncert také Česká filharmonie, na kterém v Rudolfinu budou účinkovat členové a absolventi Orchestrální akademie. Uskuteční se za účasti bývalého prezidenta Spolkové republiky Německo Joachima Gaucka, který pronese projev při příležitosti 30. výročí událostí, které vedly na podzim 1989 k pádu totalit ve střední a východní Evropě.

Marta Kubišová, která před dvěma lety 1. listopadu v den svých 75. narozenin ukončila pěveckou kariéru, vystoupí výjimečně 16. listopadu na akci v pražské Lucerně. “Marta je národní symbol a je potřeba velmi důkladně zvažovat, s čím se spojovat. Každý týden se jedná o desítky nabídek, a to i s ohledem na 30. výročí od sametové revoluce. Téměř vše však s díky a pokorou odmítáme,” uvedl promotér Petr Větrovský. V programu dále zazpívají Jan Křížek nebo Vojtěch Dyk. Koncert je také věnován památce Václava Havla.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na