Končící sezona Filharmonie Brno s šéfdirigentem Daviesem byla přelomová

Končící sezona Filharmonie Brno s novým šéfdirigentem Dennisem Russellem Daviesem přilákala více posluchačů. Dvacetkrát bylo vyprodáno, pětkrát natáčel Český rozhlas...
Dennis Russell Davies, Filharmonie Brno 23. 1. 2019 (foto Vojtěch Kába)

Nedělním koncertem na festivalu Musikfestwoche ve švýcarském Meiringenu a vystoupením na Festivalu Pohoda definitivně uzavře příští čtvrtek Filharmonie Brno svoji 63. sezonu. Přelomovou. Do čela orchestru se totiž na jejím začátku postavil šéfdirigent Dennis Russell Davies. „Hned při prvním společném koncertu jsem zjistil, že orchestr hraje moc rád, a čím dramatičtější kusy, tím lépe. V mysli mi zůstávají živé rozhlasové přenosy, vyprodané sály a také nový a náročný repertoár, který podněcuje hudebníky ke skvělým výkonům,“ zhodnotil svoji první sezonu v Brně Davies.

Průměrná návštěvnost koncertů, množství posluchačů i počet vyprodaných koncertů oproti 62. sezoně opět vzrostly. „O některé koncerty byl takový zájem, že nestačily ani vstupenky na stání. Například oslava 100. Bernsteinova výročí, Dvořákova Novosvětská nebo i odvážnější programy jako Ives – Harrison – Dvořák nebo Čiurlionis – Martinů – Beethoven,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová. Zdůraznila, že si velmi cení, jak publikum přijímá novější skladby. Na tom se shoduje s šéfdirigentem. „Jsem nadšený, jakým potleskem posluchači odměnili Adamse, Harrisona, Kabeláče, Winbecka nebo Corigliana stejně jako z toho, jak tiše a pozorně poslouchali Mozarta, Berlioze nebo Dvořáka,“ uvedl.

Zážitky, které se mu vryly nejsilněji do paměti, má dva. „Nezapomenu na to, jak skladatele Balduina Sulzera potěšil v Besedním domě velký potlesk po provedení jeho kadence v Mozartově klavírním koncertu. Pár týdnu nato zemřel, takže to byla poslední premiéra jeho díla, kterou slyšel. A druhým zážitkem je aplaus po Dvořákově Symfonii č. 1, kterou jsme hráli ve vídeňském Musikvereinu,“ uvedl Davies.

V uplynulé sezoně orchestr provedl osm českých premiér, pět koncertů přenášel živě Český rozhlas. Vltava a přibírala je síť Eurorádia (EBU).

________________________________________________________________________

  1. sezona (se sálem na Stadionu): Celkem 58 koncertů, 22 185 posluchačů, 20x vstupenky Stání+
  2. sezona (se sálem na Stadionu): Celkem 57 koncertů, 20 799 posluchačů, 19x vstupenky Stání+
  3. sezona (s Janáčkovým divadlem): Celkem 59 koncertů, 23 416 posluchačů, 13x vstupenky Stání+

Mohlo by vás zajímat