Konec sezony v Liberci: Diváky čeká bohatý program

Liberecká sezona 2023/2024 pomalu končí – návštěvníci se však ještě během května i června mohou těšit na bohatý program.
Divadlo F. X. Šaldy Liberec (foto Josef Kratochvíl)
Divadlo F. X. Šaldy Liberec (foto Josef Kratochvíl)

Posledním koncertem letošní sezony divadlo uctí hudbu českých velikánů – Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka a Leoše Janáčka. V rámci oslav Roku české hudby a taktéž u příležitosti 200. narozenin Bedřicha Smetany uvede jeho kantátu Česká píseň, ve které se kromě orchestru představí také operní sbor.

V pátek 24. května od 17:00 se v Paláci Liebieg diváci přenesou do posledního dne Bedřicha Smetany v jabkenické myslivně, která se mu stala domovem v posledních osmi letech života. Nemocný mozek neslyšícího geniálního tvůrce zde krátce před hospitalizací v ústavu pro duševně choré sleduje červenou niť svého života a svádí poslední lidské zápasy. Účinkují členové činohry a opery DFXŠ.

Začátkem června budou diváci moci zažít čtyři unikátní uvedení inscenace Cesta. Představení je autorským projektem, na kterém se kromě operního souboru DFXŠ podílí také Dětské operní studio, spojené dětské sbory Severáček, Plamínek Severáčku, Lesněnky, Karolka, orchestr ZUŠ Jabloňová a Baletní škola při DFXŠ.

31. května se diváci mohou těšit na premiéru inscenace Sylf, která přinese nový rozměr uměleckým projevům. Inovativní adaptace klasického romantického baletu La Sylphide z roku 1832 přináší současný, mladistvý choreografický pohled na jedno z nejranějších a nejtradičnějších původních baletních děl. Umožňuje prozkoumat nové dimenze a citlivě transformuje pohádkový příběh do 21. století. Režie se ujala Nuria Cazorla García, která je stálou členkou baletního souboru DFXŠ.

Ve středu 5. června 2024 od 15:00 do 18:00 hodin se v baru ve foyer Malého divadla uskuteční první neformální setkání s dramaturgy baletního, činoherního a operního souboru. Možnost popovídat si a ptát se jistě pomůže při rozhodnutí, kterou inscenaci v divadle navštívit. Dramaturgové návštěvníkům osobně poradí.

Divadelní přehlídka, při které se na obou scénách Divadla F. X. Šaldy odehraje vše, co v uplynulé sezoně vzniklo. Šaldova šňůra je určena odborné veřejnosti, divadelním profesionálům, teoretikům, kritikům a také všem divákům, kteří bydlí kdekoli po České republice a do Liberce mají daleko. Program Šaldovy šňůry je pestrý, zahrnuje všechny žánry a představí premiéry uplynulé divadelní sezony. Na Šaldovu šňůru je možné zakoupit permanentky.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments