V kostele sv. Šimona a Judy se bude meditovat

V barokním kostele sv. Šimona a Judy se v pondělí 13. května ve večerních hodinách odehraje netradiční program, který návštěvníci mohou využít k hlubšímu odpočinku, vydechnutí, načerpání sil při poslechu Bachovy a Händelovy hudby v provedení Pražských symfoniků nebo se v dílčích vstupech připojit k rozeznění duchovního prostoru. Před koncertem se koná relaxační procházka v okolí kostela i uvnitř. Večerem i procházkou provází Ondřej Tichý.
Kostel sv. Šimona a Judy, Praha (zdroj Prague.eu)
Kostel sv. Šimona a Judy, Praha (zdroj Prague.eu)

„Když mne před časem dramaturg FOK Martin Rudovský oslovil s prosbou, zda bychom společnými silami realizovali v kostele Šimona a Judy večer, ve kterém by zájemci mohli načerpat síly a alespoň na chvíli se dotknout původního úmyslu místa, měl jsem radost. V čase nejistoty a náročných otázek, na které nikdo z nás nezná odpověď, musíme často vynaložit obrovskou energii k tomu, abychom se mohli zastavit, ztišit, vydechnout nebo vnímat hlubší smysl věcí… V letošním večeru k tomu již potřetí a zase jiným způsobem chceme vytvořit příležitost. Zaposloucháme se, uvolníme hlas, spojíme se s architekturou místa a jeho akustikou, dotkneme se ansámblových skladeb J. S. Bacha a G. F. Händela. V lodi kostela se pak spojí umění a zkušenosti nejen hudebníků FOK. Víc již nebudu prozrazovat, snad jen, že i místní varhany ,promluví‘ ještě před městem přislíbenou rekonstrukcí v netradiční poloze improvizací Jiřiny Marešové. Novinkou bude možnost procházky, která proběhne od 19:45 do 20:15 a během které se naladíme na vlastní večer,“ říká Ondřej Tichý.

Ondřej Tichý vystudoval sbormistrovství chrámové hudby a specializaci v pedagogice na Karlově Univerzitě, zabývá komplexní hudební pedagogikou, mezioborovými uměleckými projekty a muzikofiletikou, jejíž principy stojí mezi hudbou a terapií. Je autorem konceptu ‚Hudbou k sobě‘ propojují principy hudby, mezilidské komunikace a duševní rovnováhy a jejich realizace probíhá na mnoha frontách a ve spolupráci s řadou institucí. Při své práci nápaditě využívá akustiku prostoru. V kostele sv. Šimona a Judy kromě meditativních večerů vede edukační setkání pro děti z českých a ukrajinských tříd pražských základních škol pořádaných ve spolupráci Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK, České filharmonie a Dětského fondu OSN UNICEF.

Slovo dramaturga FOK Martina Rudovského: „Rychle se měnící svět zvyšuje nejen nároky na nás samotné, ale přináší také nezbytnost, na kterou zapomínáme. Péči o duši. Na květen 2024 tedy opět zařazujeme večer určený všem, kteří hledají prostor, kde se mohou zastavit, ztišit, obnovit síly i duševní rovnováhu nebo se spolu s hudebníky podílet na rozeznění duchovního prostoru kostela sv. Šimona a Judy. K myšlence večera se kromě hudebníků FOK připojí i hudebníci spřátelení…“

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments