Konzervatoř Brno má nový koncertní sál, nese Janáčkovo jméno

Konzervatoř Brno, která letos slaví 100 let, získala nový koncertní sál. Nese jméno zakladatele školy Leoše Janáčka, má moderní vybavení a svažité hlediště. Ve čtvrtek sál hostí inaugurační koncert, v listopadu se tam zájemci mohou podívat při oslavách výročí školy.
Leoš Janáček: Počátek románu, Konzervatoř Brno 2018 (foto M. Olbrzymek)

Celkové náklady stavby činily asi 53 milionů korun. Většinu uhradil ze svého rozpočtu Jihomoravský kraj, účelovou dotaci 12,5 milionu korun poskytlo město Brno, uvedla Monika Brindzáková, mluvčí kraje, který konzervatoř se sídlem na třídě Kapitána Jaroše zřizuje. Dosavadní sál byl ve špatném technickém stavu, pouhá oprava nebyla možná.

Inaugurační koncert zahájí fanfára z Janáčkovy Synfonietty v podání Žesťového souboru Konzervatoře Brno, poté vystoupí sólisté i Trombonové sexteto Konzervatoře Brno a Moravský komorní orchestr.

Oslavy 100. výročí konzervatoře se konají 8. listopadu. Odpoledne si lidé mohou prohlédnout nový koncertní sál i budovu školy, v plánu je setkání absolventů, současných i bývalých pedagogů. V 18:00 začne slavnostní koncert v Janáčkově divadle, vystoupí třeba slavné Janáčkovo kvarteto a Symfonický orchestr Konzervatoře Brno.

Konzervatoř vznikla v roce 1919 z varhanické školy na základě návrhu skladatele Janáčka. Vychovala tisíce absolventů včetně umělců jako Rudolf Firkušný, Karel Höger a Igor Ardašev. V současnosti vyučuje konzervatoř hru na všechny nástroje symfonického orchestru, kytaru, akordeon, cimbál a zobcovou flétnu, dále také skladbu, dirigování a zpěv. Škola rovněž poskytuje vzdělání v hudebně dramatickém oboru.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]