KoresponDance ve Žďáru nad Sázavou

V oslavném duchu probíhá 10. ročník mezinárodního festivalu současného tance, pohybové divadla a nového cirkusu KoresponDance. Poté, co se úspěšně odehrála jeho rozehřívací pražská část, přenese se hlavní dění již tradičně do města Žďár nad Sázavou, kde se taneční umění bude snoubit s geniem loci tamního zámku a přilehlých míst. Tentokrát ve dnech 14. až 17. července.
korespondance

Největší site-specific festival současného tance v České republice je současně jedním z klíčových projektů regionu Vysočina. Pro svůj jubilejní 10. ročník nachystal mimořádný program plný zvučných zahraničních i tuzemských jmen s cílem potěšit rozmanité publikum všech věkových skupin. Program se bude kromě žďárského zámku a dalších městských lokalitách odehrávat rovněž v industriálním prostředí místní továrny.

„Pozvali jsme jedenáct skupin a produkujeme pět projektů. Jedná se o nový cirkus plný překvapení, intimní současný tanec anebo setkání s různými kulturami. Zejména doporučuji představení OMMA, které vytvořil světový tanečník a choreograf Joseph Nadj pro osm afrických umělců, pocházejících z osmi různých zemí. Jde o kulturní konfrontaci plnou energie, humoru, citlivosti a síly. Pak magické představení Materia, kde Andrea Salustri přetváří pohybové umění v iluzi prací s obyčejnou hmotou, polystyrenem, s níž tvoří neuvěřitelné světy a příběhy. Dále si nenechte ujít novocirkusovou performanci Runnes, kterou vytvořila skupina Hippana.Maleta: žongléři v ní promlouvají o svém životě v kontinuálním běhu, zatímco jsou nečekaně řízeni hudbou. Letošní program je skutečně pestrý s ambicí oslavit desetileté výročí, jak se patří!“ láká na žďárský KoresponDance jeho ředitelka Marie Kinsky.

Festival 14. července zahájí mezinárodní taneční projekt BeInternational, kdy mladí choreografové v několika speciálních site-specific představeních zcela změní tradiční pohled na ulice Žďáru a nečekaná místa. Benefiční koncert pro mír s hudebnicí Ekaterinou Levental ve večerních hodinách nabídne klasickou i tradiční hudbu z celé Evropy, nejen z Ukrajiny nebo Ruska. Vstupné na koncert je dobrovolné a výtěžek poputuje na konto Oblastní charity Žďár nad Sázavou na pomoc ukrajinským uprchlíkům.

Festival KoresponDance na zámku Žďár (foto Se.s.ta)

Podobně jako při první, červnové části festivalu v Pražské kabelovně si i v rámci žďárského festivalu klade jeden z jeho hlavních projektů ambici spojit, ale i konfrontovat umění s industriálním prostředím. Australský choreograf James Batchelor zapojí do svých Metasystémů ve žďárské továrně TOKOZ přímo její zaměstnance, aby veřejnosti nabídl zcela výjimečný pohled na to, jak zde probíhá jejich každodenní práce.

Vedle prvního z letošních témat, kterým je Továrna v pohybu, probírá 10. ročník festivalu další z důležitých i palčivých témat současnosti, jímž je Voda. Do této dramaturgické linky se mimo jiné zapojí i jedna z unikátní site-specific trilogie uskupení Bollwerk, které vystoupí přímo ve vodě, a to v rekreačním areálu Pilák, v dalších představeních poté na Zelené hoře a v továrně TOKOZ. Cirque Inextrémiste si budou pohrávat s rizikem a prostřednictvím interaktivního představení Damoclès pomohou získat publiku kontrolu nad jeho komfortní a nekomfortní zónou.

K vidění bude rovněž duet Markéty Stránské a Jeana Gaudina Or to Be. Reflektuje tísnivou prázdnotu, kterou současný svět zažívá za hutného doprovodu neustálé komunikace a nekonečného vršení zážitků.

Žďár nad Sázavou – zámek a zimní stadion (zdroj Festival KoresponDance)

Site-specific Streets of Žďár bude mezinárodním setkáním mladých umělců propojující sborový zpěv, klasickou hudbu, architekturu a street dance. Galit Liss, izraelská choreografka a performerka, pracovala na svém projektu I’m Here se seniorkami z Vysočiny a připravila nečekanou podívanou. Mezi dalšími osobnostmi nebude chybět ani finská umělkyně Maria Nurmela a její abstraktně intimní inscenace Closer to the Wild Heart. Osobitá poetika díla jde ruku v ruce s výraznou scénou a citlivým důrazem na křehkost lidského bytí a těla.

Prostor dostane také taneční koncert stepařky Marie Nije a její malé kapely. Koncert zároveň povypráví o neklidných začátcích stepu, jeho společných kořenech s jazzovou hudbou a divákům přinese souhru jazzového tria s tanečnicí. Čistý a brilantní tanec na sklonku festivalového programu ztvární úspěšná pražská tanečnice Johana Pocková se svým ženským kolektivem PocketArt. V projektu Treatment of Remembering se budou ženy prostřednictvím tance společně s diváky rozpomínat v čase, kdy člověkem vyčerpaná příroda již neexistuje.

Pro dětské publikum je připraveno představení, jehož středobodem budou obě letošní témata – tedy voda a průmysl, zapojit se budou moci rovněž do kreativně-vzdělávacího projektu Škola tančí.

Během celého festivalu bude probíhat bohatý doprovodný program s tanečními filmy, workshopy a masterclassy.

Vstupenky je možné zakoupit přes síť GoOut či přímo na místě. Kompletní program a informace naleznete na webu festivalu www.korespondance.cz.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments