Koronavirus se šíří mezi hudebníky

Epidemie koronaviru COVID-19 se prostřednictvím globalizace a snadného cestování na velké vzdálenosti rozšířila celosvětově. Roste počet infikovaných hudebníků, jejichž práce je nezřídka závislá na cestování do zahraničí a na spolupráci se zahraničními kolegy.
Brett Dean (foto Bettina Stoess)

V posledních dnech se počet nemocných koronavirem stále zvyšuje a nechybí mezi nimi i hudebníci. Australský skladatel, violista a dirigent Brett Dean (58 let) zrušil všechny nadcházející závazky s Adelaide Symphony Orchestra (ASO) poté, co byl diagnostikován koronavirem COVID-19. Dean je v současnosti hospitalizován v karanténě Royal Adelaide Hospital a trpí příznaky podobnými pneumonii.

Zástupci agentury Intermusica potvrdili, že Brett Dean byl diagnostikován koronavirem COVID-19 na základě vyšetření 5. března 2020. „Intermusica, stejně jako Brettovo nakladatelství Boosey & Hawkes, udělali potřebné kroky k tomu, aby varovali všechny, kteří s Brettem za posledních čtrnáct dní osobně spolupracovali. Dále komunikujeme s Národní zdravotní službou a Jihoaustralským zdravotním úřadem,“ uvádí agentura. Brett Dean se před časem vrátil do Austrálie z Taiwanu, kde účinkoval s Národním symfonickým orchestrem. Členové ASO jsou hluboce zarmouceni Brettovou diagnózou. „Brett je dlouholetý přítel orchestru, s ASO spolupracuje léta a velice jsme se těšili na nadcházející společný projekt. Přejeme mu co nejrychlejší uzdravení,“ řekl Vince Ciccarello, výkonný ředitel ASO.

V úterý 10. března 2020 zemřel v Madridu argentinský saxofonista Marcelo Peralta. Bylo mu pouhých 59 let, je tedy zatím jednou z vůbec nejmladších obětí šířícího se koronaviru. Žil v Madridu od roku 1966 a učil saxofon na madridské Konzervatoři Manuella Fally. Zároveň vedl vlastní kvarteto a hrával koncerty s klavíristy Johnem Wolfem Brenannem a Chistophem Baumannem. Byl sólistou Symfonického orchestru RTVE a účastnil se řady významných evropských jazzových festivalů. V den svých 59. narozenin, čtvrtek 5. března 2020, byl hospitalizován na zápal plic a brzy nato diagnostikován virem COVID-19. Guillermo Bazzola, Peraltův rodinný přítel, informoval o smrti hudebníka na sociálních sítích: „S lítostí oznamuji, že Marcelo Peralta, můj celoživotní přítel, zemřel. Byl to skvělý hudebník i skvělý člověk. Každý, kdo ho znal, ho obdivoval a miloval.“

Dalším hudebníkem, který byl diagnostikován koronavirem je britský klavírista Joel Rawlings (26 let). Klavírista z Brightonu pracoval na výletní lodi Diamond Princess, kde se rozšířil koronavirus přibližně na pětinu z přítomných 3711 pasažérů. Rawlings byl hospitalizován v nemocnici v Sheffieldu a podle posledních zpráv se úspěšně uzdravuje.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na