Koronavirus se šíří mezi hudebníky

Epidemie koronaviru COVID-19 se prostřednictvím globalizace a snadného cestování na velké vzdálenosti rozšířila celosvětově. Roste počet infikovaných hudebníků, jejichž práce je nezřídka závislá na cestování do zahraničí a na spolupráci se zahraničními kolegy.
Brett Dean (foto Bettina Stoess)

V posledních dnech se počet nemocných koronavirem stále zvyšuje a nechybí mezi nimi i hudebníci. Australský skladatel, violista a dirigent Brett Dean (58 let) zrušil všechny nadcházející závazky s Adelaide Symphony Orchestra (ASO) poté, co byl diagnostikován koronavirem COVID-19. Dean je v současnosti hospitalizován v karanténě Royal Adelaide Hospital a trpí příznaky podobnými pneumonii.

Zástupci agentury Intermusica potvrdili, že Brett Dean byl diagnostikován koronavirem COVID-19 na základě vyšetření 5. března 2020. „Intermusica, stejně jako Brettovo nakladatelství Boosey & Hawkes, udělali potřebné kroky k tomu, aby varovali všechny, kteří s Brettem za posledních čtrnáct dní osobně spolupracovali. Dále komunikujeme s Národní zdravotní službou a Jihoaustralským zdravotním úřadem,“ uvádí agentura. Brett Dean se před časem vrátil do Austrálie z Taiwanu, kde účinkoval s Národním symfonickým orchestrem. Členové ASO jsou hluboce zarmouceni Brettovou diagnózou. „Brett je dlouholetý přítel orchestru, s ASO spolupracuje léta a velice jsme se těšili na nadcházející společný projekt. Přejeme mu co nejrychlejší uzdravení,“ řekl Vince Ciccarello, výkonný ředitel ASO.

V úterý 10. března 2020 zemřel v Madridu argentinský saxofonista Marcelo Peralta. Bylo mu pouhých 59 let, je tedy zatím jednou z vůbec nejmladších obětí šířícího se koronaviru. Žil v Madridu od roku 1966 a učil saxofon na madridské Konzervatoři Manuella Fally. Zároveň vedl vlastní kvarteto a hrával koncerty s klavíristy Johnem Wolfem Brenannem a Chistophem Baumannem. Byl sólistou Symfonického orchestru RTVE a účastnil se řady významných evropských jazzových festivalů. V den svých 59. narozenin, čtvrtek 5. března 2020, byl hospitalizován na zápal plic a brzy nato diagnostikován virem COVID-19. Guillermo Bazzola, Peraltův rodinný přítel, informoval o smrti hudebníka na sociálních sítích: „S lítostí oznamuji, že Marcelo Peralta, můj celoživotní přítel, zemřel. Byl to skvělý hudebník i skvělý člověk. Každý, kdo ho znal, ho obdivoval a miloval.“

Dalším hudebníkem, který byl diagnostikován koronavirem je britský klavírista Joel Rawlings (26 let). Klavírista z Brightonu pracoval na výletní lodi Diamond Princess, kde se rozšířil koronavirus přibližně na pětinu z přítomných 3711 pasažérů. Rawlings byl hospitalizován v nemocnici v Sheffieldu a podle posledních zpráv se úspěšně uzdravuje.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat