Koronavirus ustupuje, další rušení kulturních akcí však pokračuje celosvětově

Vlna koronavirové nákazy zatím ustupuje a s ní polevuje i intenzita státních opatření proti jejímu šíření. Mnozí očekávají, že se s touto tendencí bude do normálu vracet i svět klasické hudby. Jelikož hlavní nápor epidemie zasáhl důležité období příprav na léto i na příští sezónu a opatření pro obnovené společenské akce bývají přísnější, než aby se pořadatelům vyplatilo je uskutečnit, proud zpráv o zrušených a přesunutých kulturních akcích nepřestává, a to jak v Česku, tak po celém světě. Některé instituce to však nevzdávají a hledají alternativní řešení.
Hildesheimská filharmonie v době koronaviru (zdroj Orchesterland)

Zatímco právě probíhající festival Pražské jaro se s podmínkami vyrovnal formou online streamingu, festival Smetanova Litomyšl letošní ročník posunul o měsíc na termín od 2. do 12. července. Kompromisní řešení zvolil Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, který některé koncerty zcela zrušil, některé přesunul do příštího ročníku v roce 2021 (včetně koncertů Billyho Cobhama, José Cury a Leticie Moreno) a jiné přesunul na nový termín 18. září až 3. října 2020. Do následujícího roku byl kompletně přesunut i Festival Janáček a Luhačovice.  Zcela byla zrušena i letošní soutěž Pražského jara. Podobně i veškerá představení před Otáčivým hledištěm v Českém Krumlově byla odvolána.

Situace se podobně řeší i v zahraničí. Polské ministerstvo kultury přesunulo 18. ročník Chopinovy klavírní soutěže na říjen 2021 a 16. ročník Wieniawského houslové soutěže dokonce až na rok 2022, aby se vyhnulo přílišným výdajům. Letošní 69. ročník největší hudební soutěže v Německu ARD, plánovaný na termín mezi 31. srpna a 18. zářím 2020, byl zcela zrušen.

Santa Fe Opera, pořádající každoročně letní operní festival, zrušila veškerou produkci do konce roku 2020. Generální ředitel společnosti Robert K. Meya uvedl: „Každým rokem touto dobou vítáme přes 600 nových zaměstnanců, abychom připravovali program letních produkcí. Mnozí z nich teď čelí náročné a nejisté budoucnosti. V jejich zájmu se zavazuji, že poskytnu určitou míru kompenzace všem umělcům, hudebníkům, řemeslníkům a sezónním zaměstnancům, kteří byli pro sezónu 2020 najmutí.“ Meya zároveň apeluje na publikum festivalu, aby si rozmyslelo žádosti o navrácení vstupného a pomohlo tak festivalu v těžkém období.

Newyorská filharmonie zrušila letní koncerty v parcích, zájezd do Číny, stejně jako účast na festivalu Bravo! v coloradském Vailu. Podobně i Cleveland Orchestra zrušil koncerty a zájezdy během července, srpna i září. Zbytek sezóny odpískal i Chicagský symfonický orchestr. Bostonský symfonický orchestr ruší populární koncerty „Boston pops“.

Singapurský symfonický orchestr (SSO) se ocitnul v insolvenci a volá o pomoc. „Pandemie COVID-19 zarazila SSO všechny příjmy i sponzorské dary ve výši 1.5 milionu dolarů. Od března byly ztráty na vstupenkách, způsobené rušením veřejných koncertů, vyčísleny na 450,000 dolarů. Orchestr musel zrušit i svůj dubnový benefiční galakoncert, který každoročně pořádá ve prospěch fungování orchestru, zatímco výše sponzorských darů od soukromých subjektů se kvůli nejistým hospodářským vyhlídkám propadla na minimum.“ SSO je tak odkázán na dobročinnost veřejnosti, zatím však vybral pouze 75.000 dolarů.

Některým hudebním tělesům nastaly potíže s provozovatelem koncertních sálů. Bostonská konzervatoř (New England Conservatory of Music) se rozhodla uzavřít svůj hlavní koncertní sál Jordan Hall nejen nyní, ale i pro celou následující sezónu pro veškeré akce, které sama nepořádá. To znamená zejména čáru přes rozpočet souboru staré hudby Boston Baroque, který si tak bude muset najít jiné místo pro svůj koncertní cyklus.

Mnohé instituce však otevřely své dveře návštěvníkům i přes nepříznivé podmínky a nařízení. Ředitel Římské opery Carlo Fuortes oznámil, že operní dům bude provádět inscenace pod otevřeným nebem na Piazza di Siena v blízkosti Villy Borghese. Prostor je schopný pojmout okolo tisíce diváků. Jako první představení se plánuje Verdiho Rigoletto, v hlavních rolích Luca Salsi a Grigolo, dirigovat bude Daniele Gatti.

Jak funguje hudební provoz za striktních pravidel a s patřičnými rozestupy, ukázala Hildesheimská filharmonie:

Veřejný hudební život se probouzí i v Číně. V pátek 8. května hráli čtyři členové Šanghajského symfonického orchestru před publikem 20 posluchačů. Koncert přenášela čínská média. Následující koncert už bude mít orchestr okolo čtyřiceti členů pod taktovkou dirigenta Zhanga Jiemina.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat