Košická filharmonie nabídne trojici streamů komorní hudby

Státní filharmonie Košice (ŠfK) se vrací do Domu umění a v únoru zde odehraje tři online koncerty. Protože pandemické situace stále neumožňuje pořádání živých koncertů s publikem, ŠfK upravila svůj program tak, aby si zájemci mohli její hudbu vychutnat alespoň z pohodlí svého domova. První z únorových koncertů, „Beethoven – Gliere“, se uskuteční 11. února v 19:00 na facebookových stránkách a TV TelKE.

Státní filharmonie Košice (zdroj TZ)

Dramaturgie ŠfK i nadále usiluje o co nejvyšší bezpečnost, a proto se filharmonie rozhodla pokročovat v komorních sestavách. Ty zafungovaly už během loňské první vlny pandemie Covidu-19. Filharmonie jimi pokračovala i na podzim 2020 a komorně nyní otevře i rok 2021. „Reagujeme na situaci, která zde je. Chceme hrát, a tak nám nezbývá nic jiného, než se neustále přizpůsobovat a hledat cesty, kterými se umění dostane k posluchačům. Navíc, komorní hra přispívá ke zvýšení interpretační úrovně orchestru, takže v tom pandemickém nepohodlí dokážeme najít i nějaká pozitiva,“ uvedla umělecká manažerka Jana Šargová.

První z online koncertů s názvem Beethoven – Gliere otevře Beethovenův Dechový sextet op. 91 v uměleckém zpracování klarinetisty Martina Mosorjaka. Po něm přijdou na řadu smyčce. „Smyčcový oktet Reinholda Gliera patří právem mezi nejvýznamnější skladby pro to do jisté míry raritní nástrojové obsazení,“ přiblížil další dílo koncertní mistr Maroš Potokár. „Dílo přináší výraznou ‘ruskou’ melodiku a harmonii, emociální náboj, barevné znění a brilantní party jednotlivých nástrojů. Práce na oktetu nás všechny nadchla a těšíme se na náš stream-koncert.“

Druhým únorovým streamem bude koncert HAYDN – RICHTER – STAMIC pod vedením českého dirigenta a cembalisty Vojtěcha Spurného. V online prostoru zazní 18. února. Poslední čtvrtek v měsíci (25. února) pak bude patřit šéfdirigentovi ŠfK Zbyňku Müllerovi a fagotistovi Janu Hudečkovi. Společně se ŠfK uvedou ve světové premiéře Funky concerto pro fagot a orchestr od skladatele Lukáše Sommera.

Všechny online koncerty budou k dispozici zdarma.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments