Košická filharmonie pořádá již 19. ročník Festivalu současného umění Ars nova

Státní filharmonie Košice zve na další koncerty festivalu současného umění Ars nova. Devatenáctý ročník festivalu zahájil 2. listopadu komorní soubor Quasars Ensemble. Na návštěvníky čekají ještě tři různorodé koncerty. Ve spolupráci s partnery se uskuteční dva koncerty – Alia Amnis v Tabačce Kulturfabrik a Koncert studentů Konzervatoře v Timonově ulici a jejich hostů. Festival zakončí symfonický koncert v Domě umění s velkolepým dílem Svěcení jara.
Alia Amnis (zdroj Štátna filharmónia Košice)
Alia Amnis (zdroj Štátna filharmónia Košice)

Festival současného umění Ars nova se díky kvalitě svých hudebních produkcí stal důstojným společníkem dvou významných festivalů Státní filharmonie Košice – Košického hudebního jara a Mezinárodního varhanního festivalu Ivana Sokola. Dramaturgie koncertů je zaměřena na současnou klasickou hudbu. Proto dává přednost dílům žijících skladatelů a do svých programů zařazuje i díla skladatelů spjatých s regionem Východního Slovenska. Festival zároveň poskytuje košická koncertní pódia mladým interpretům a autorům. Ti tak mají možnost se etablovat v oblasti slovenského koncertního umění.

Alia Amnis je název nového košického souboru, který vznikl v období pandemie. Tvoří ji čtyři umělkyně – Iveta Vajó (zpěv – mezzosoprán), Frederika Pöhmová (akordeon, klávesy), Jana Santovjáková (zobcové flétny) a Lenka Novosedlíková (vibrafon, perkuse a živá elektronika). Poetický název je vysvětlen takto: slovo amnis je odkazem na ztracený potok, zaniklý v hlubinách země, a latinský výraz alia vyjadřuje odlišnost, která odkazuje na hudební jedinečnost členek souboru. Jejich umělecký repertoár je založen na hudbě 20. a 21. století. Jejich interpretace využívá různých zvukových možností hudebních nástrojů, zpěvu, recitace, což v kombinaci s elektronikou vytváří originální, emočně vypjaté, někdy až exaltované plochy. Spojením lidského hlasu s netradičním nástrojovým obsazením přinášejí osobitý hudební zážitek. Na koncertě Alia Amnis zazní v premiéře tři skladby. Koncert se uskuteční v pondělí 14. listopadu od 19:00 hodin v Tabačka Kulturfabrik v Košicích v rámci festivalu Ars nova. Vstup je zdarma.

Další v pořadí bude Koncert studentů konzervatoře a jejich hostů v úterý 22. listopadu od 17:00 hodin v koncertní síni Konzervatoře v Timonově ulici. Jak už název napovídá, na pódium se postaví studenti a jejich hosté, aby přednesli nové skladby svých spolužáků, pedagogů, ale i zavedených slovenských skladatelů. Vstup na tento koncert je rovněž zdarma.

Program festivalu Ars nova uzavře symfonický koncert Bernstein – Copland – Stravinskij. Pod taktovkou Tomáše Braunera a za doprovodu Státní filharmonie Košice vystoupí klarinetista Jonathan Leibovitz. Mimo jiné zazní velkolepá baletní suita Igora Stravinského Svěcení jara. Festival se tak uzavře 1. prosince v 19:00 hodin v Domě umění.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


1 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments