Košická filharmonie se rozloučí s 55. sezónou

Státní filharmonie Košice si na závěr sezony připomene Rok české hudby. Čtvrteční večer zahájí Dvořákovou Suitou A dur. Následovat bude Violoncellový koncert a moll Roberta Schumanna, v němž se sólově představí Václav Petr. Kromě toho zahraje filharmonie pod taktovkou jeho krajana Petra Altrichtera. Definitivní tečku za hudebním defilé 23/24 udělá Schubertova Symfonie č. 3 D dur. Závěrečný koncert 55. sezony začne ve čtvrtek 16. května v 19:00 v Domě umění. Na předkoncertním setkání si můžete poslechnout diskusi s umělci.
Petr Altrichter (foto Martin Divíšek)
Petr Altrichter (foto Martin Divíšek)

„Dvořákova Suita A dur je vstup mezi anděly, kde je člověk natolik ohromen jejich krásou, že zapomene sám na sebe. Jsou to otevřené dveře do nebe – a vy nestojíte před nimi, ale jste už tam,“ říká o díle plném fantazie dirigent Petr Altrichter. Dvořák napsal Suitu A dur pouhý rok po premiéře Novosvětské symfonie. Dal jí intimní charakter a formu podobnou České suitě. V Suitě A dur je však stále cítit „vůně“ Ameriky, která Dvořáka během jeho působení na newyorské konzervatoři výrazně ovlivnila.

Během violoncellového koncertu se na pódiu setkají dva krajané. Petr Altrichter je od sezony 2018/2019 stálým hostujícím dirigentem Slovenské filharmonie, v minulosti vedl Královskou filharmonii v Liverpoolu, Filharmonii Brno, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK a jako hostující dirigent procestoval téměř celý svět. Violoncellista Václav Petr se ve svých 24 letech stal jedním z nejmladších koncertních mistrů v historii České filharmonie. Jako sólista vystupuje od svých dvanácti let a jako komorní hráč v Josef Suk Piano Quartet. Ve čtvrtek zahraje Violoncellový koncert a moll Roberta Schumanna. Toto dílo se zapsalo jako jeden z největších úspěchů jeho koncertantní tvorby. Schumann v mládí rád hrál na violoncello a jeho koncert si získal popularitu především díky zručnosti, s jakou tento sólový nástroj ovládal.

Franz Schubert byl přesvědčen, že jeho Symfonie č. 3 D dur obsahuje více hudební poezie než přísné disciplíny. Přemýšlel, zda ji má vůbec nazývat symfonií. V první části se pokusil stylizovat hlasy přírody, druhá dostala idylický ráz, třetí formu menuetu a čtvrtá jásavý závěr. „Schubertova 3. symfonie je hvězda čisté radosti! A tak to také bylo myšleno – aby sezóna končila jasem a světlem. Těším se na tento koncert,“ uzavírá Altrichter.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments