Košické hudební jaro bude letos v létě

Mezinárodní hudební festival Košické hudební jaro (KHJ) nabídne ve svém 65. ročníku řadu symfonických a komorních koncertů. Do Košic zavítají umělci z Ruska, Německa, Francie a České republiky. KHJ se bude konat od 9. do 29. července 2021 – Státní filharmonie Košice událost přesunula z tradičního květnového termínu kvůli epidemiologické situaci.

Goldmund Quartet (foto Nikolai Lund)
Goldmund Quartet (foto Nikolai Lund)

Jednou z mimořádných událostí 65. ročníku Košického hudebního jara bude open air koncert trumpetistky Lucienne Renaudin Vary, který se bude konat při příležitosti 100. výročí narození argentinského skladatele Ástora Pizzolly. Následně pod taktovkou Roberta Jindry zazní výběr z Wagnerových Mistrů pěvců norimberských v podání Adama Plachetky. Ve spolupráci s dirigentem Zbyňkem Müllerem zazní Beethovenova Eroica. Na závěrečném koncertě festivalu se pak představí ruská violoncellistka Anastasia Kobekina, vítězka mnoha prestižních mezinárodních soutěží, pod vedením slovenského dirigenta Rastislava Štúra.

Pocta Jozefovi Podprockému
Součástí KHJ bude také dílo skladatele Jozefa Podprockého (1944-2021), jehož život i tvorba byly úzce spjaté se Státní filharmonií Košice. „Osobnost Jozefa Podprockého mimořádným způsobem zasáhla do slovenského hudebního života. Jako vzpomínku na člověka, který nás svým životem a tvorbou pozitivně ovlivňoval, jsme do programu zařadili jeho poslední dílo „Variace – metamorfózy“, napsané na objednávku ŠfK k příležitosti jejího 50. výročí. K Podprockého skladbě jsme symbolicky přiřadili Concertino pro klavír a orchestr jeho učitele, Jána Cikkera,“ říká ředitelka filharmonie Lucie Potokárová.

Zároveň i v tomto roce ŠfK nabídne sérii komorních koncertů. Jakousi pozvánkou na jubilejní 50. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Ivana Sokola (MOFIS) bude koncert Oliviera Latryho, varhaníka Notre-Dame de Paris, v košické Katedrále sv. Alžběty. Na sólovém klavírním recitále se představí mladý ruský virtuos Daniel Kharitonov. Do časů dávno minulých pak posluchače přenese vokální soubor Schola Minor prostřednictvím středověkých zpěvů gregoriánského chorálu. A milovníky souhry smyčcových kvartet jistě potěší koncert špičkových hudebníků z Goldmund Qurtet.

Vstupenky budou v prodeji od 24. května 2021. Více informací o programu a epidemiologických pokynech poskytne ŠfK již brzy na svém webu a sociálních sítích.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments