FOK zahraje Pražské metamorfózy Petra Wajsara ve světové premiéře živě na ČRo Vltava

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK odehraje v pátek 7. května 2021 v 19:30 živý koncert pro Český rozhlas Vltava. Pod vedením šéfdirigenta Tomáše Braunera zahraje tři skladby. První z nich bude symfonická báseň Pražské metamorfózy skladatele Petra Wajsara, kterou složil přímo pro Pražské symfoniky.

Roman Patočka (foto Petr Dyrc)
Roman Patočka (foto Petr Dyrc)

Celý hudební večer se ponese ve znamení putování. Světová premiéra symfonické básně Pražské metamorfózy, kterou Petr Wajsar napsal speciálně pro FOK, vykresluje putování po Praze od Pražského hradu až na Jižní Město. Dvořákův Houslový koncert a moll, ve kterém jako sólista vystoupí koncertní mistr orchestru Roman Patočka, je také putovní, neboť vznikal v korespondenci mezi Prahou a Berlínem, mezi Dvořákem a Josephem Joachimem. Koncert doplní Brahmsovy Variace na Haydnovo téma, které symbolicky znázorňují putování mezi staletími a hudebními velikány.

„Skladba Pražské metamorfózy nás v několika částech provede atmosférou a místy mého nejmilovanějšího města. První část s názvem Pražské panoráma je inspirována nejen charakteristickým tvarem Hradčan, ale také výběrem písmen ze slov Praha a Prague, které je možné převést do názvu hudebních not – Re /D/, A, H, G a E. Většina rytmů rovněž reflektuje počet písmen názvu hlavního města, tedy pět. Kromě hlavního tématu se však také ozve reminiscence na husitské chorály Povstaň, povstaň, veliké město Pražské a Kdož sú boží bojovníci, a krátce i na známé téma Smetanovy Vltavy. Druhá část nás zavede do bývalého Židovského města, které, ač z převážné části zbouráno, s sebou ve svých ulicích stále nese svůj bývalý charakter, utvářený mnoha staletími neměnného půdorysu ulic a uliček,“ popisujeautor skladby Petr Wajsar.

„Třetí část s názvem Pražská domořadí reflektuje stylovou rozmanitost pražských domů, kdy vedle barokního paláce najdeme funkcionalistický dům a hned vedle románskou rotundu. Část je zakončena v kubistické čtvrti na Vyšehradě. Čtvrtá část je exkurzí do pražských hospod, kde hudebníci nejen simulují rozladěnou heligonku, ale také se přímo na pódiu nepokrytě baví a hrají přitom na půllitry. Pátá část je oslavou fascinujícího architektonického úkazu, kterým je pro mě sídliště Jižní Město, moje milované a mnohokrát i nenáviděné bydliště, s řadami nekonečných panelových domů pnoucích se do nedohledné výšky a rachotu aut, davů a motorů. Závěrečná coda nás navrátí zpět k hlavnímu tématu, a majestátně zakončuje skladbu akordem H dur. Doufám, že skladba bude stejně příjemnou procházkou, jako je jistě pro každého výprava do reálných pražských ulic!“ dodává Wajsar.

Program:
Petr Wajsar – Pražské metamorfózy (světová premiéra)
Antonín Dvořák – Koncert pro housle a orchestr a moll op. 53
Johannes Brahms – Variace na Haydnovo téma op. 56

Roman Patočka – housle
Tomáš Brauner – dirigent
Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK

Koncert proběhne živě na Českém rozhlase Vltava v pátek 7. května 2021 v 19:30

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments