Košické hudební jaro přináší v novém týdnu tři koncerty

Druhý týden 65. ročníku Košického hudebního jara přináší tři koncerty: recitál mladého ruského klavíristy Daniela Kharitonova, orchestr Státní filharmonie Košice zahraje podmanivou symfonii "Eroica" se Zbyňkem Müllerem a týden uzavře nedělní recitál světoznámého varhaníka Oliviera Latryho v Katedrále svaté Alžběty.

Daniel Kharitonov (zdroj Štátna filharmónia Košice)
Daniel Kharitonov (zdroj Štátna filharmónia Košice)

Kdekoliv se objeví, okouzlí publikum svým vystoupením plným mladistvého temperamentu a energie. Mladý ruský talent Daniel Kharitonov zahajuje své evropské turné v Košicích. Jeho interpretace děl Ludwiga van Beethovena, Sergeje Rachmaninova a Petra Iljiče Čajkovského zazní v pondělí 19. července v 19:00 v Domě umění.

Jordana Palovičová (foto Ivona Orešková)
Jordana Palovičová (foto Ivona Orešková)

Třetí koncert symfonického festivalu se uskuteční ve čtvrtek 22. července v 19:00 v Domě umění. Poslední dílo košického skladatele Jozefa Podprockého s názvem Proměny vzpomínek vzniklo na objednávku Státní filharmonie Košice. Vrcholem díla je epizoda coby autorova bezprostřední reakce na vraždu novináře a jeho snoubenky. Na program symbolicky naváže Concertino pro klavír a orchestr Jána Cikkera – Podprockého učitele. Dílo provede slovenská klavíristka Jordana Palovičová, která byla oceněna Cenou Jána Cikkera za aktivní šíření skladatelova díla. Koncert pod vedením Zbyňka Müllera vyvrcholí strhující třetí symfonií Ludwiga van Beethovena. „Eroica“ šokovala první posluchače své doby, později se stala významným milníkem v dějinách hudby a dnes patří k nejčastěji hraným symfonickým opusům.

Olivier Latry (foto Deyan Parouchev)
Olivier Latry (foto Deyan Parouchev)

Katedrálu svaté Alžběty rozezní Olivier Latry, titulární varhaník katedrály Notre-Dame de Paris, v neděli 25. července ve 20:00 hodin. V gotické katedrále zazní varhanní díla velikánů, jako jsou Johann Sebastian Bach, Charles-Marie Widor, Franz Liszt a Louis Vierne. Na závěr představí svou vlastní improvizaci. Koncert je zároveň pozvánkou na jubilejní 50. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Ivana Sokola, který se uskuteční v září 2021.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments