Sólistka lipské opery Olga Jelínková vystoupí na Božím Daru

Sólistka Opery v Lipsku a pražského Národního divadla Olga Jelínková vystoupí spolu s varhanicí Michaelou Káčerkovou a Komorním orchestrem Karlovarských symfoniků 24. července od 19 hodin v rámci zahajovacího koncertu Mezinárodního hudebního festivalu J. C. F. Fischera v kostele sv. Anny na Božím Daru.
Olga Jelínková (foto Ilona Sochorová)
Olga Jelínková (foto Ilona Sochorová)

„Zrychlila jsem si koloratury,“ tvrdí nadšeně sopranistka Olga Jelínková, jejíž zpěv jinak známe spíše z klasického operního repertoáru. „Když jsem dělala v roce 2014 v Praze Myslivečkovu operu Olimpiade, bylo to moje první větší setkání s barokní operou, předtím jsem zpívala jen jednotlivé kousky na koncertech. Nyní jsem se ale do barokní hudby opravdu ponořila. Někteří si myslí, že baroko se dá tak nějak zpívat “na jednu hlasivku”, není to přece Puccini nebo Wagner. Ale takový přístup se těžce nevyplatí především při interpretaci pomalých, teskných árií. Naopak, člověk musí být napojený do té poslední noty, jakékoliv uhnutí z opory, opuštění bránice se okamžitě projeví na barvě i kvalitě tónu. Muzikantským bonusem u baroka je to, že si člověk může vymýšlet skoro úplně nové kousky melodií, hrát si s ozdobami. Dokonce je to velmi vítané.“

Posluchači se mohou během večera těšit na Meditaci na chorál Svatý Václave od Josefa Suka či výběr z děl G. F. Händela, J. S. Bacha a britského romantického skladatele G. Holsta.

Olga Jelínková má v nastávající sezoně v německém Lipsku v plánu role jako je Královna noci, Traviata, Lucia di Lammermoor či Adina v opeře Nápoj lásky v režii Rollanda Villazona, ale i mnohé wagnerovské role pro svůj hlasový obor. Kromě toho má i opětovné pozvání do Komické Opery v Berlíně jako Královna noci. V pražském Národním divadle ztvárňuje Gildu v nové produkci Rigoletta, kterou převedla i v živém televizním přenosu premiéry na ČT art, nebo Královnu noci v Mozartově Kouzelné flétně.

Do Opery v Lipsku přišla Olga Jelínková po úspěšné loňské sezoně, kterou zahájila debutem ve vídeňské Volksoper, vyšperkovala ji hostováním v Komické Opeře v Berlíně či v Opeře v Chemnitzu a v tou dobou ještě domovském Saarbrückenu vytvořila role jako jsou Violetta, Markétka, Hraběnka, Musetta či Královna noci.

Program
Josef Suk: Meditace na chorál Svatý Václave
Johann Sebastian Bach: Preludium a fuga C dur BWV 547
Georg Friedrich Händel: Lascia ch´io pianga z opery Rinaldo
Georg Friedrich Händel: Oh, had I Jubals lyre z oratoria Joshua
J. S. Bach/Max Reger: Aria O Mensch, bewein dein Sünde gross 
Johann Sebastian Bach: Et Exultavit z Magnificat 
Georg Friedrich Händel: Rejoice greatly, O daughter of Zion  z oratoria Mesiáš
Gustav Holst: Suita sv. Pavla, op. 29
Gustav Holst:
Jig – Vivace
Gustav Holst:
Ostinato – Presto
Gustav Holst:
Intermezzo – Andante con moto
Gustav Holst:
Finale – Dargason Allegro 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments