Košické hudební jaro zve na festivalové zážitky v novém termínu

Státní filharmonie Košice představuje program mezinárodního festivalu Košické hudební jaro. Návštěvníky jeho 68. ročníku uchvátí Dvořákův houslový koncert v podání výjimečné Kristīne Balanas, trojice silných titulů Wagnera, Strausse a Brucknera i večer severské hudby. Kromě symfonických koncertů se o přízeň festivalových posluchačů bude ucházet i špičková komorní hudba v pěti variacích. Intenzivní dávka umění naplní Košice v novém termínu od 21. května do 13. června. Poprvé festival nevstoupí do koncertní sezóny filharmonie, ale odstartuje až po jejím závěrečném koncertu.
Kristīne Balanas (zdroj Štátna filharmónia Košice)
Kristīne Balanas (zdroj Štátna filharmónia Košice)

Myšlenka vstoupit do zavedeného kalendáře akcí Státní filharmonie Košice (ŠFK) zrála delší dobu. “Několik let jsem přemýšlela, proč festival Košické hudební jaro protne sezonu a pak pořádáme ještě dva abonentní koncerty. Pořád jsem měla chuť a potřebu to ‘uklidit’. A tak jsem se v aktuální sezóně rozhodla řádně ukončit koncertní sezonu v polovině května a teprve poté přinést mezinárodní festival KHJ. Po něm už Státní filharmonie Košice zve jen na mimořádné koncerty a tematické projekty pro děti, mládež nebo školy. Z mého pohledu můžeme lépe propagovat festival,” vysvětluje nový model generální ředitelka košické filharmonie Lucia Potokárová.

Aktuální ročník KHJ reflektuje Rok české hudby, dává velkorysý prostor komorní i staré hudbě a své místo si našel i netradiční formát – scénický koncert. “Ze symfonického programu bude největší událostí koncert s názvem Bruckner 200. Připomeneme si dvousté výročí narození tohoto skladatele, ale co je opravdu vzácné, je také soustředění pozvaných hostů a dramaturgie. V Domě umění zazní 30. května 2024 stěžejní díla významných skladatelů Wagnera, Strausse a Brucknera. Ke spolupráci jsme přizvali Slovenský filharmonický sbor, který získal mezinárodní ocenění Oper! Awards 2023 v kategorii Nejlepší pěvecký sbor,” říká Potokárová. V Brucknerově Te Deum uslyší posluchači kvarteto mezinárodně uznávaných sólistů – sopranistku Olgu Bezsmertnou, mezzosopranistku Štěpánku Pučálkovou, tenoristu Petera Bergera a basistu Tijla Faveytse. “Důležitou osobností projektu je náš šéfdirigent Robert Jindra. Je známý tím, že si klade náročné projekty a posouvá interpretační hranice orchestru ŠFK. Myslím, že i tento koncert toho bude příkladem,” říká Potokárová.

I další dva symfonické večery budou poutavé. Dvořákův houslový koncert si v košické filharmonii dramaturgicky šetřili. Na KHJ se dostal díky tomu, že umělecký svět slaví Rok české hudby a že zážitek z tohoto výjimečného díla umocní jedna z nejvirtuóznějších houslistek současnosti Kristīne Balanas. “Mladá Lotyška stojí na začátku své kariéry, myslím si, že bude světová. Je skvělé, že se 6. června na pódiu ŠFK představí taková interpretka,” říká Potokárová a jmenuje další osobnost, kterou stojí za to ten večer vidět – dirigenta Alexandera Liebreicha. Severská hudba v dílech Sibelia, Griega a Stenhammara pak 13. června celou KHJ uzavře. Pod taktovkou Rolanda Kluttiga zazní i Griegův Klavírní koncert a moll v podání francouzské interpretky Lise de la Salle.

Program festivalu přináší pět komorních koncertů. Živou hudbu do Východoslovenské galerie přinese Belfiato Quintet. Pokud počasí dovolí, mohou se návštěvníci těšit na české dechové kvinteto pod širým nebem na nádvoří galerie. Z Bratislavy přijede Slovenský komorní orchestr pod vedením Ewalda Danela s díly Belly, Dvořáka a Bartóka. Foyer Domu umění zaplní hudba Bacha, Buffy a Kodályho v podání sólového violoncellisty Jána Bogdana. Stará hudba dostane prostor v Seminárním kostele svatého Antonína Paduánského, kam vstoupí vokální soubor Schola Gregoriana Pragensis pod vedením Davida Ebena s programem Sedm dní na Karlově univerzitě. Finále komorního dění festivalu bude patřit scénickému projektu Labutí píseň. Schubertovo stejnojmenné dílo zazní společně s příběhem mladé ženy, která vyhrála svůj boj s rakovinou. Kromě hlubokého poselství se návštěvníci mohou těšit na kvalitní výkony zpěváka Petra Kellnera, klavíristy Róberta Pechance a hereček Táni Pauhofové a Jany Oľhové v režii Petera Mazalána.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments