Kostely, zámky i technické památky rozezní Hudební výlety SHF

Hudbu stylově přinesou podzimní Hudební výlety po Moravskoslezském kraji. Na podzim se bude konat sedm koncertů, ve kterých bude nejprve hrát hlavní roli flétna Jana Ostrého a představí se i Stadlerovo klarinetové kvarteto v novém obsazení. Muzeum Tatry rozezní francouzské baroko. Ostravu čeká také předpremiéra s tvůrci oceňovaného filmu o Josefu Myslivečkovi Il Boemo s Vojtěchem Dykem v hlavní roli.

Chantal Santon Jeffery (zdroj Letní slavnosti staré hudby, foto Petra Hajská)
Chantal Santon Jeffery (zdroj Letní slavnosti staré hudby, foto Petra Hajská)

Podzimní řadu Hudebních výletů odstartuje flétnista Jan Ostrý již tento týden. Ostrý studoval u vynikajících pedagogů, deset let působil v zahraničí a stal se jedním z nejuznávanějších sólistů a mezinárodně vyhledávaným pedagogem. Hudební podzim vykreslí mnoha barevnými valéry sonát starých mistrů J. S. Bacha, Leclaira, Kerrla či Bendy v doprovodu cembalisty Filipa Dvořáka. Trojlístek jejich koncertů „Barokní flétové sonáty“ se uskuteční v kostelích v Nýdku (7. října v Evangelickém kostele od 18:00 hodin), v Ostravě – Staré Bělé (8. října, Husův sbor od 18:00 hodin) a Brušperku (9. října v Kostel sv. Jiří od 16:00 hodin).

Následující víkend se představí Stadlerovo klarinetové kvarteto s programem Biblických písních Antonína Dvořáka, a to v úpravě Aleše Pavlorka. Zazní také Antické maďarské tance či části nejoblíbenějších Bachových děl – Umění fugy a Matoušových pašijí, vše v neotřelých úpravách právě pro es klarinet, klarinet a basklarinet (a bas). Koncerty se uskuteční v sobotu 15. října v Orlové (Evangelický kostel, 18:00 hodin) a v neděli 16. října v zámku Kunín (Kostel Povýšení sv. Kříže, 15:00 hodin), kde bude pro návštěvníky hodinu před koncertem přichystána možnost prohlídky zámku.

V neděli 16. října se v Cinema City (Ostrava – Fórum Nová Karolina, od 18:00 hodin) uskuteční také předpremiéra filmu Il Boemo s Vojtěchem Dykem v hlavní roli. Na předpremiéře budou přítomni i tvůrci filmu –režisér Petr Václav, producent Jan Macola a vedoucí hudebního nastudování Václav Luks.

Česko-francouzský barokní projekt „Apollón a múzy“ s tenoristou Vojtěchem Semerádem a sopranistkou Chantal Santon Jeffery v hlavních rolích se uskuteční v neděli 6. listopadu od 16: hodin v naprosto neobvyklém prostoru – Muzeu nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici. V doprovodu flétnistky Jany Semerádové, Jakuba Kydlíčka (zobcové flétny), Mélusine de Pas (viola da gamba) a Vojtěcha Havrlanta (cembalo) se rozezní hudba Andrého Cardinala Destouchese, Jeana-Philippa Rameaua, Jeana-Josepha de Mondonvilla a Louise-Nicolase Clérambaulta. Díla byla inspirovaná postavou Apollóna, boha umění, písně, hudby, poezie, vůdce devíti múz a ztělesnění rozumu, jasnosti a řádu, také velkého svůdce. Navzdory své nadčasové kráse byl často zavrhován, ale nepřestal inspirovat francouzské barokní skladatele. Tento program nabízí formou zrekonstruované kantáty imaginární epický příběh Apollóna, který během svých milostných setkání s múzami, nymfami i smrtelnicemi oslavuje umění.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments