Týden s tancem

Krátké aktuality ze světa tance: Výročí Konzervatoře Duncan centre se přesouvá do Plzně. Derniéra Spitfire Company. Pátek: Hudební a taneční fakulta Akademie múzických umění v Praze pořádá konferenci o tanečním výzkumu. Pozvánka na performativní procházku v krajině a s krajinou. Pozvánka na příští úterý: Talk o tanci a filmu.

Plzeň – 30 let Konzervatoře Duncan centre
Ve čtvrtek 6. října mohou plzeňští diváci od 19 hodin v kulturním prostoru Moving Station oslavit výročí 30 let od založení Konzervatoře Duncan centre, jehož hlavní část již proběhla v Praze. Na programu:

Duncan ve filmu | tanec a kamera –⁠ projekce studentských filmů | 19.00
Duncan tančí | představení autorských choreografií studentů | 20.00
Debata s absolventy školy (Jitka Čechová, Petra Hauerová, Honza Malík)

Duncan ve filmu je filmová předehra autorské tvorby studentů a absolventů Konzervatoře Duncan centre. Krátké filmy v žánru tanec a kamera: Celeritas Ludum, Mýtina!, All in, Za Bohyní, Lo meno.

Duncan Centre je renomovanou a mezinárodně uznávanou školou, jedinou svého zaměření ve střední Evropě (současný tanec a tvorba). Během letošního podzimu oslavuje v Praze a v regionech (Děčín, Jablonec nad Nisou, Jihlava, Litoměřice, Pardubice, Plzeň) třicet let od založení v r. 1992. Za tři dekády svojí existence prokázala vysoké odborné a umělecké kvality – drtivá většina umělců, choreografů, tanečníků a pedagogů na české taneční scéně jsou právě bývalí studenti nebo absolventi školy. Vytváří nivó současného tanečního oboru v rámci naší země i celé Evropy.

Spitfire Company – Constellations II. – Time for Sharing (foto Vojtěch Brtnický)

Derniéra oblíbeného představení Spitfire Company Constellations II. Time for Sharing
Ve čtvrtek 6. října v divadle PONEC proběhne od 20 hodin derniéra představení Constellations II. / Time for Sharing. V jádru inscenace je symbióza tance, působivého vizuálna a podmanivé hudby spojené s prostorovým zvukem; soužití na hranici reality, magie a imaginárna. Je poslední možnost vidět společně performerky a tanečnice Cecile Da Costa, Markétu Vacovskou a Kristýnu Šajtošovou v tomto projektu z dílny Spitfire Company.

Pátek: Hudební a taneční fakulta Akademie múzických umění v Praze pořádá konferenci o tanečním výzkumu
Hudební a taneční fakulta Akademie múzických umění v Praze
v pátek 7. června hostí Conference on Dance Research, konferenci o tanečním výzkumu. Konference se zaměřuje na otázky ekonomických aspektů existence a provozování tance a jeho výzkumu v historické i soudobé perspektivě, na problematiku institucionálního zázemí taneční vědy a formativní roli konkrétních badatelů. Je dedikována prof. Boženě Brodské, taneční historičce a zakladatelské osobnosti české taneční vědy, při příležitosti stého výročí jejího narození.

Ústav pro taneční vědu konferenci pořádá v rámci výzkumného projektu Ekonomické aspekty tance (řešitelka Mgr. MgA. Lucie Hayashi, Ph.D). V posledních letech v souvislosti s proměnami umělecké scény, s digitalizací a snahami o dokumentaci, uchování a rozvíjení kulturního dědictví stále více vystupuje do popředí potřeba tanečního výzkumu opřeného o institucionální zázemí garantující jeho profesionální podmínky a kvality, a tím jeho ukotvení v odborné sféře. Porozumění ekonomickým procesům spojeným s tancem a jeho výzkumem se při tom jeví jako jeden z určujících faktorů ovlivňujících začlenění obou těchto sfér do organizačních a ekonomických struktur kulturní politiky současných států. Sdílení odborných pohledů na tuto problematiku v mezinárodním kontextu může odhalit vedle lokálních specifik také obecné rysy utváření vztahu tance, jeho vědecké reflexe a ekonomických a kulturně politických struktur, a tím poskytnout vodítka pro strategii formování vztahu těchto sfér v praxi.

Přihlášku najdete na webu AMU i pro hosty.

Talk o tanci a filmu
Talk o tanci a filmu

Pozvánka na příští týden: Talk o tanci a filmu
Vzácným hostem večera Talk o tanci a filmu – Věnováno Janu Minaříkovi 10. října 2022 ve Studiu Maiselovka, který patří vzpomínce na Jana Minaříka, bude jeho manželka – paní Beatrice Libonati. Spolu s Janem tvořili manželský a umělecký pár více než 40 let a stejně jako Jan Minařík byla blízkou spolupracovnicí Piny Bausch. Od sezony 1978/79 byla členkou souboru TanzTheater Wuppertal a tančila v legendárních choreografiích Piny Bausch jako Café Müller, Svěcení jara, Kontakthof, Walzer a mnoha dalších.

Požádali jsme paní Libonati, aby s námi sdílela své umělecké i osobní vzpomínky na bohatý společný život s Janem Minaříkem. V rámci večera kromě premiéry krátkého filmu Schránky, který byl posledním filmem s Janem Minaříkem, bude promítat i záznam choreografie Piny Bausch – Café Müller,“ zvou organizátoři z Festivalu tanečních filmů.

Vstupenky k dostání na stránkách GoOut.cz

Tektoparty – performativní procházka v krajině a s krajino (foto spolek Ostružina)
Tektoparty – performativní procházka v krajině a s krajino (foto spolek Ostružina)

V sobotu od 16:15 hod. začíná v Praze na Žvahově: tektoparty – performativní procházka v krajině a s krajinou, kterou pořádá sdružení Ostružina.

„U příležitosti prvního Mezinárodního dne geodiverzity vás zveme k Hlubočepským plotnám v Prokopském údolí na druhou premiéru performativní procházky v krajině a s krajinou: tektoparty.“

Tělo Země je jako nepřetržitá taneční choreografie odvíjející se v čase a prostoru, putující napříč zeměkoulí. Její výsledné pohyby a tance jsou vepsány do krajiny. Dokážeme je vidět a číst? Jak se do nich zapojujeme? Tektoparty je participativní exkurze, která propojuje geologické a umělecké disciplíny a aktivuje nové pohledy na fungování našich těl, těla společnosti a těla Země. Partnerem této choreografické procházky je proto Země sama a naše lidské poznání o ní, stejně jako i poznání o současném tanci.

„V roce 2022 jsem chtěla dokončit jednu etapu svého dlouhodobého výzkumu a ze série menších partitur vytvořit jednu finální, V krajině a s krajinou. Konečnou vizí je geologicko-choreografický naučný chodník, kde se místo informačních panelů setkáte s návody a pozvánkami k bytí, propojování, objevování a tvorbě. Smysluplných spojení.“ ZBS

„V ekologickém performativním umění jsou umělci společně s diváky a životním prostředím v emancipovaném tvůrčím dialogu, který je prototypem narušování hierarchických struktur společnosti, jako i antropocentrického pohledu na svět.“ MS

Kapacita účastníků je limitovaná. Vstupenky zde.

Praktické informace:
SRAZ: 8. 10. o 16.15h
vlaková zastávka Praha-Žvahov
GPS: 50.0456617N, 14.4023681E

TRASA:
začátek: vlaková zastávka Praha-Žvahov
konec: Hlubočepy a následně restaurace U Škopů
délka cca 2,5 km
náročnost trasy: střední

SEBOU:
oblečení podle počasí
pevné kotníkové boty s dobrou podrážkou
termoska s teplým nápojem
(drobnou sváču zajistíme)
pláštěnka

DOPRAVA:
TAM:
Vlak (OS 25920) v 15:47h z Hlavního nádraží nebo v 16:00 z Praha – Smíchov, severní nástupiště. Vlak projíždí železničním mostem označovaným jako Pražským Semmering.
Tramvaj č. 4, 5, 12, 20 do zastávky Zlíchov, pak cca 15 min pěšky ulicí Nad Zlíchovem do vlakové zastávky Praha-Žvahov
Autobus č. 128 ze zastávky Zlíchov na zastávku Nádraží Žvahov – Prosluněná a pak 5 min pěšky do vlakové zastávky Praha-Žvahov

NÁVRAT: do centra Prahy
autobus 120 ze zastávky Nádraží Hlubočepy
linka S6 ze zastávky Praha-Hlubočepy

kontakt: +420 608 893 399

Mezinárodní den geodiverzity se slaví 6.10.2022. Vyhlásilo jej UNESCO na 41. generální konferenci v roce 2021. Geodiverzita zahrnuje celou šíři zemských rysů, včetně geologických, geomorfologických, paleontologických, půdních, hydrologických a atmosférických prvků, systémů a procesů.
Australian Natural Heritage Charter, 1997

koncepce: Zden Brungot Svíteková | pohybový a choreografický výzkum: Zden Brungot Svíteková, Matthew Rogers | scénář a dramaturgie: Marika Smreková | účinkující: Marek Menšík, Marika Smreková, Martina Hajdyla Lacová, Matthew Rogers, Zden Brungot Svíteková | kostýmová spolupráce a produkce: Lucia Račková | konzultant: Mário Olšavský | producent: OSTRUŽINA z.s. | za podpory: MK ČR, MHMP, The Nature of Us and Visegrad Fund | děkujeme: výzkumníkům a pracovníkům České geologické služby, Centru choreografického rozvoje SE.S.TA, Polka Dot, SKOK!, Studio ALTA, Katarzyně Kanii, Michaele Zemkové, Benjaminu Richterovi, Janě Ryšlavé, Richardovi Wetterovi, Daniele Hazukové a všem, kteří se k cestě připojili

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments