Kraj pošle 100 milionů na nový koncertní sál v Brně

Celkem 100 milionů korun dá Jihomoravský kraj na výstavbu Janáčkova kulturního centra v Brně, řekl dnes novinářům hejtman Michal Hašek (ČSSD). Koncertní sál s kapacitou 1250 míst za 1,3 miliardy korun postaví Brno, hotov má být v roce 2019.

Janáčkovo kulturní centrum – vizualizace (foto Atelier M1)
Janáčkovo kulturní centrum – vizualizace (foto Atelier M1)

Společný zájem na vybudování Janáčkova kulturního centra deklarovali už v březnu na jednání kromě Haška premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) i brněnský primátor Petr Vokřál (ANO). „Uznáváme důležitost Janáčkova kulturního centra a jsme připravení podílet se investicí 100 milionů korun. Je to výjimečná záležitost, protože stomilionové investice neschvalujeme každý den, navíc do mimokrajských institucí. Chápeme však, že koncertní sál bude nadregionální a bude symbolem celé moravské kultury,“ uvedl Hašek a dodal, že předpokládá společný postup města, kraje a státu.

Město si kroku kraje cení. „Uctivě děkujeme,“ sdělil novinářům k dotazu na stomilionovou podporu kraje primátorův náměstek zodpovědný za kulturu, Matěj Hollan (Žít Brno). Projednání však očekával dřív. Podle úkolu pana premiéra měl ministr kultury předložit do konce června materiál do vlády, aby se stát k financování připojil. Kvůli dlouhému projednávání na kraji se konec června nestihne, nicméně věříme, že to vláda projedná co nejdřív, aby bylo financování nového koncertního sálu zajištěné,“ dodal Hollan. Už dříve řekl, že město je schopno vložit do projektu zhruba půl miliardy korun. Další peníze se bude snažit získat z jiných zdrojů.

Centrum bude domovským místem Filharmonie Brno, které scházejí odpovídající prostory na zkoušení a vystupování. O koncertním sálu se dlouho jen mluvilo, ale nikdy na něj nebyly peníze. Úvodní etapou výstavby jsou vznikající garáže na rohu Besední a Veselé ulice, které budou v podzemí pod centrem. Stavba koncertního sálu má začít koncem příštího roku.

Související články


Napsat komentář