Janáčkovo divadlo má novou fasádu. Teď je na řadě vnitřek budovy, hrát se bude muset jinde

Brno dnes dokončilo rekonstrukci fasády a části technologií v Janáčkově divadle, která začala loni na podzim. Opravy stály 55 milionů korun včetně DPH, uvedl dnes Martin Glaser, ředitel Národního divadla Brno, které má budovu Janáčkova divadla ve správě. Podle primátorova náměstka Matěje Hollana (Žít Brno) chce město v příštích dvou letech opravit i vnitřek budovy za stovky milionů korun. Divadlo tak bude po nějakou dobu zavřené a vystoupení se přesunou do jiných budov.

Janáčkovo divadlo Brno (zdroj FB NDB)
Janáčkovo divadlo Brno (zdroj FB NDB)

„Fasáda byla ve špatném stavu a díky nové divadlo prokouklo,“ uvedl náměstek brněnského primátora. Kromě fasády se opravily akumulátory a táhlové systémy sloužící pro jednotlivé rekvizity. Práce se chodu divadla nedotkly.

Jiné to bude při plánované rekonstrukci vnitřních prostor, která je podle Hollana nezbytná. „Když sem má přijet zahraniční soubor, je to docela ostuda přivést ho do zastaralých prostor šaten. Je to nejen škaredé, ale už jsou staré i vodovody, elektřina a další rozvody, takže celý dům potřebuje kompletní rekonstrukci,“ uvedl Matěj Hollan. Dodal, že do konce září má být hotový projekt na rekonstrukci a následně se bude ve veřejné soutěži vybírat firma.

Práce jsou v plánu v letech 2017 a 2018. „Bude na dvě etapy, vždy od dubna do září nebo listopadu. Pracovat se bude o prázdninách a přes návštěvnicky slabší měsíce. V tomto období se přesuneme do jiných budov, ale budeme moct udělat stejné množství premiér jako doposud. Až se divadlo v roce 2018 otevře, budeme tak připravení na plný ostrý provoz,“ uvedl ředitel Martin Glaser.

Janáčkovo divadlo Brno (foto NDB)
Janáčkovo divadlo Brno (foto NDB)

Podle Hollana se zavření dotkne Filharmonie Brno, opery i baletu. „Filharmonii přesuneme do Besedního domu, do sálu Sokola v Kounicově ulici nebo na brněnské výstaviště. Bude se hrávat třikrát namísto dvou představení, aby se všichni abonenti do Besedního domu vešli. Na programu ale budou spíše komornější kusy. Opera a balet budou v Mahenově divadle v činohře,“ dodal náměstek brněnského primátora.

Janáčkovo divadlo v Brně je součástí Národního divadla Brno. Budova vznikla v šedesátých letech dvacátého století. Podle Glasera se za dobu existence divadla nedělala žádná generální rekonstrukce.

Konkrétní rozsah další rekonstrukce Janáčkova divadla a termíny jeho plánovaného uzavření v příštích letech upřesnil na Opeře Plus ve čtenářském rozhovoru šéf brněnské opery Jiří Heřman zde.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat