Král vysokých cé Juan Diego Flórez slaví pětačtyřicáté narozeniny

Peruánský tenorista Juan Diego Flórez, který 13. ledna oslaví pětačtyřicáté narozeniny, je jednou z největších operních hvězd současnosti. V hudebních kruzích mu přezdívají “král vysokých cé” a jeho doménou jsou italské belcantové opery počátku devatenáctého století, které vyžadují pružný, lehký a jasný hlas, schopný obsáhnout mimořádně široký výrazový rejstřík. Tato hvězda newyorské Metropolitní opery se objevuje také v londýnské Covent Garden, Vídeňské státní opeře i v Losangeleské opeře.

Juan Diego Flórez – Rossini Opera Festival Pesaro 2016 (zdroj rossinioperafestival.it)

Při premiéře Donizettiho Dcery pluku v milánské La Scale v roce 2007 se pěvec zasloužil o narušení čtyřiasedmdesátileté tradice této scény, kde se zásadně nepřidává, a po nekonečných ovacích zopakoval árii Tonia Ah! Mes amis s jejími devíti vysokými cé.

Totéž se pak stalo o rok později v Metropolitní opeře a v roce 2012 v Pařížské národní opeře, kde od otevření scény Bastille v roce 1989 zazněl přídavek vůbec poprvé.

Juan Diego Flórez studoval zpěv a kytaru v rodné Limě a rozhodoval se mezi populárním a klasickým žánrem. Jeho strmá kariéra začala úspěšným debutem na rossiniovském festivalu v Pesaru v roce 1996. Tehdy zastoupil nemocného kolegu v Rossiniho opeře Matilde di Shabran.

Juan Diego Flórez – příprava na debut na Rossini Opera Festival 1996 (zdroj .juandiegoflorez.com)

V České republice Juan Diego Flórez poprvé vystoupil v roce 2009 na Pražském jaru a od té doby již několikrát, naposledy vloni v říjnu v pražském Rudolfinu (naši recenzi najdete zde).

Vincenzo Scalera, Juan Diego Flórez – Praha 12. 10. 2017 (zdroj zdroj NA / foto Petr Dyrc)

Dva rozhovory, které v uplynulých letech tenorista poskytl Opeře Plus, najdete zde a zde.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat