Král vysokých cé Juan Diego Flórez slaví pětačtyřicáté narozeniny

Peruánský tenorista Juan Diego Flórez, který 13. ledna oslaví pětačtyřicáté narozeniny, je jednou z největších operních hvězd současnosti. V hudebních kruzích mu přezdívají “král vysokých cé” a jeho doménou jsou italské belcantové opery počátku devatenáctého století, které vyžadují pružný, lehký a jasný hlas, schopný obsáhnout mimořádně široký výrazový rejstřík. Tato hvězda newyorské Metropolitní opery se objevuje také v londýnské Covent Garden, Vídeňské státní opeře i v Losangeleské opeře.

Juan Diego Flórez – Rossini Opera Festival Pesaro 2016 (zdroj rossinioperafestival.it)

Při premiéře Donizettiho Dcery pluku v milánské La Scale v roce 2007 se pěvec zasloužil o narušení čtyřiasedmdesátileté tradice této scény, kde se zásadně nepřidává, a po nekonečných ovacích zopakoval árii Tonia Ah! Mes amis s jejími devíti vysokými cé.

Totéž se pak stalo o rok později v Metropolitní opeře a v roce 2012 v Pařížské národní opeře, kde od otevření scény Bastille v roce 1989 zazněl přídavek vůbec poprvé.

Juan Diego Flórez studoval zpěv a kytaru v rodné Limě a rozhodoval se mezi populárním a klasickým žánrem. Jeho strmá kariéra začala úspěšným debutem na rossiniovském festivalu v Pesaru v roce 1996. Tehdy zastoupil nemocného kolegu v Rossiniho opeře Matilde di Shabran.

Juan Diego Flórez – příprava na debut na Rossini Opera Festival 1996 (zdroj .juandiegoflorez.com)

V České republice Juan Diego Flórez poprvé vystoupil v roce 2009 na Pražském jaru a od té doby již několikrát, naposledy vloni v říjnu v pražském Rudolfinu (naši recenzi najdete zde).

Vincenzo Scalera, Juan Diego Flórez – Praha 12. 10. 2017 (zdroj zdroj NA / foto Petr Dyrc)

Dva rozhovory, které v uplynulých letech tenorista poskytl Opeře Plus, najdete zde a zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na