Královna harfy Jana Boušková představí své žáky z Bruselské královské konzervatoře

Zářijovou koncertní nabídku Prahy ozdobí netradiční recitál věnovaný královskému nástroji, který se ve svátek sv. Václava, tedy 28. 9., uskuteční v Sále Martinů v Lichtenštejnském paláci na Praze 1. Přední česká a světová harfistka Jana Boušková na něm představí svou mezinárodní třídu mladých harfových talentů z Královské konzervatoře v Bruselu, kteří již samy stojí na počátku slibné kariéry. Desatero úspěšných mladých harfistek z Evropy i zámoří zahraje skladby Smetany, Faurého, Hindemitha, Spohra a dalších světových autorů.

Jana Boušková se kromě bohaté sólové kariéry a spolupráce s Českou filharmonií věnuje rovněž pedagogické dráze, kdy působí nejen na pražské HAMU, ale též jako profesorka Královské konzervatoře v Bruselu. Na této prestižní instituci vede Jana Boušková již jedenáctým rokem mezinárodní třídu mladých harfových talentů prakticky z celého světa, kteří již samy stojí na počátku slibné kariéry. „Má třída se řadí mezi největší v Evropě, úroveň je vysoká a samotná škola má v evropském měřítku velké renomé, představuje svou třídu Jana Boušková. Svou třídu již Boušková představila na jaře na úspěšném koncertu v Belgii a v září letošního roku své žáky z Belgie, Francie, Slovinska, Maďarska, Itálie, Portugalska, Polska a USA uvede i v Praze.

„Naposledy jsem takto své studentky z Bruselu do Prahy přivezla asi před šesti lety. Byl to nesmírně úspěšný koncert a lidé z publika mě prosili, abych takové akce pořádala častěji, že to byl velký zážitek,“ vzpomíná Jana Boušková. Své příznivce tedy opět potěší 28. 9. od 19:30 hodin v Sále Martinů, kdy představí desatero svých nejúspěšnějších studentek. „Mé studentky nejsou jen Belgičanky, ale naopak je to ukázka všech možných národností z celého světa. Z Belgie mám letos ve třídě pouze dvě a ostatní do celkového počtu 15 studentů jsou z Francie, Německa, Slovinska, USA, Hong Kongu, Polska, Maďarska a Itálie.  Na koncert do Prahy jsem vybírala ty nejúspěšnější z řad těch, které studovali u mě ještě v loňském roce,“ dodává Boušková.

Program:
Amelia Tokarska (Polsko): Marcel Grandjany: Rapsodie
Alexandra Morand (Francie): Paul Hindemith: Sonáta
Erzsébet Jenei (Maďarsko): Bernard Andrés: Elegie za smrt pastýře
Lisa De Bruycker (Belgie): Elias Parish Alvars: Introdukce a variace na árie z Belliniho opery Norma
Jessica Dahmani (Francie): Gabriel Fauré: Une châtelaine en sa tour
Martina Antognozzi (Itálie):  Elias Parish Alvars: Introdukce, Kadence a Rondo
Chelsea Lane (USA): Louis Spohr: Fantasie
Ana Aroso (Portugalsko): Bedřich Smetana / Hanuš Trneček: Fantasie Vltava
Lena Lenzen (Francie): Yoshihisa Taïra: Sublimace pro harfu
Eva Tomšič (Slovinsko): Wilhelm Posse: Benátský karneval

Změna programu vyhrazena.

Spolupořadatelem koncertu je MČ Praha 1.  Koncert se koná za laskavé podpory Zastoupení Vlámska v ČR, Italského kulturního institutu, Maďarského kulturního centra a Francouzského institutu v Praze.

Vstupenky jsou v prodeji v síti Ticketon a pro rezidenty MČ Prahy 1 je navíc připravena zvýhodněná nabídka 50,- Kč.

Vstupenky on-line: https://www.ticketon.cz/3886-kralovna-harfy-jana-bouskova-predstavuje-sve-zaky-z-bruselske-kralovske-konzervatore/27570

Jana Boušková vystoupí na Svatováclavském hudebním festivalu, Lípě Musice i Pardubicích

Nejbližší dny přivedou Janu Bouškovou k účinkování na Svatováclavském hudebním festivalu, kde se představí společně s Bennewitzovým kvartetem, flétnistou Janem Ostrým a klarinetistou Igorem Františákem ve francouzském programu 20. a 21. září. 22. září pak Jana Boušková vystoupí spolu s Barocco sempre giovane v Pardubicích. 1. října se představí spolu s hornistou Radkem Baborákem v programu nazvaném Dialog královského páru na zámku v Doksech, a to v rámci 15. ročníku MHF Lípa Musica. 4. října se pak poprvé představí v duu s klavíristou Lukášem Klánským v Uherském Hradišti.

Další informace najdete na:
https://www.jana-bouskova.com/index.php/cz/koncerty-cz
https://www.shf.cz/index.php/cs/program-cz
https://lipamusica.cz/cs/program/dialog-kralovskeho-paru
https://www.barocco.cz/koncerty.php

Není mnoho českých umělců, kteří by ve svém oboru dosáhli na světové úrovni natolik výsadního postavení a tak výjimečným způsobem reprezentovali Českou republiku v zahraničí, jako harfistka Jana Boušková. Proslulý violoncellista Mstislav Rostropovič si například osobně vyžádal kontakt na Janu Bouškovou poté, co uslyšel její hru v rozhlase, a premiéroval s ní dílo Raviho Shankara na festivalu v Evianu. Světoznámá profesorka harfy z USA Susan McDonald označila Janu Boušovou za talent století a podobně hodnotí výkony Jany Bouškové i zahraniční kritika.

Jana Boušková díky výrazným uměleckým úspěchům rychle stala velmi žádanou harfistkou vystupující na renomovaných světových pódiích nejen sólově, ale i komorně s takovými interprety, jako Maxim Vengerov, Jurij Bashmet, Patrick Gallois, Jiří Bárta, Christian Tetzlaff, Sharon Kam, či již zmíněný Mstislav Rostropovič.

Jana Boušková absolvovala konzervatoř v Praze a Ostravskou univerzitu ve třídě profesorky Libuše Váchalové. Ve studiu posléze pokračovala na renomované Indiana University u profesorky Susann McDonald. Jana Boušková je zatím jedinou harfistkou České republiky, která vyhrála světově nejvýznamnější a nejuznávanější harfovou soutěž. Toto vítězství si přivezla v roce 1992 z USA a ve stejném roce získala i druhou cenu v Izraeli na jiné renomované světové soutěži s největší historickou tradicí, kde společně s nejvyšším oceněním drží též i prvenství jediné české harfistky, která byla do této významné soutěže pozvána. Mezi další četná ocenění patří i vítězství v Concours International de Musique de Chambre v Paříži a v Torneo Internazionale di Musica v Itálii. Za mimořádné koncertní úspěchy a přínos v rozvoji hry na harfu získala ocenění ve Švýcarsku a také se stala laureátkou festivalu Juventus ve Francii. V Čechách získala cenu Talent roku 96´ a jako jedna z deseti nejvýznamnějších žen České republiky, a první interpretka z klasické hudby vůbec, byla vyznamenána cenou „Lady Pro“, která jí byla předána za přítomnosti prezidenta republiky prof. Václava Klause na Pražském hradě.

Jana Boušková vystupuje pravidelně sólově i v komorních sestavách na významných domácích i světových koncertních pódiích a festivalech. Mezi nejvýznamnější bezpochyby patří její sólové recitály v Alice Tully Hall – Lincoln Center (New York), v Châtelet v Paříži, na festivalu Pražské jaro a Berliner Festtage; účinkování na Galakoncertu pořádaném k 50. narozeninám Jurije Bashmeta v Moskvě, na kterém se představilo mnoho dalších významných světových umělců a přítomny byly celebrity z celého světa; velké turné po Izraeli a Evropě společně s houslistou Maximem Vengerovem, s kterým mimo jiné uvedla také premiéru skladby „Maximum“  Benjamina Yusupova pro čtyři sólové nástroje a orchestr;  komorní spolupráce s mnoha vynikajícími interprety na festivalu Spannungen v Německu, Parry Sound v Ontariu, Festival des Lauréats Juventus Cambrai nebo Elba Isola Musicale d´Europa, v Théâtre de la Ville společně flétnisty Emmanuelem Pahudem a Mathieu Defourem a harfistkou Marie-Pierre Langlamet, nebo velká německá turné s flétnistou Patrickem Gallois. Jako sólistka orchestrů (např. České filharmonie, Pražské komorní filharmonie, Chicago Sinfonietty, Amsterdam Sinfonietty, Israel Philharmonic Orchestra, MDR Symphonieorchester Leipzig či Tokyo Chamber Orchestra) vystoupila v sálech Carnegie Hall v New Yorku, Berlínské a Kolínské filharmonie, Suntory Hall v Tokiu, v Gewandhausu v Lipsku, v Symphony Center v Chicagu, Concertgebouw v Amsterdamu, pražském Rudolfinu a mnohých dalších.

Více informací o Janě Bouškové včetně fotografií v tiskové kvalitě naleznete na:
www.janabouskova.com
https://www.facebook.com/pages/Jana-Bouskova/345243801165

Kontakt: Ing. Lucie Johanovská – Bell Arte
e-mail: [email protected] | telefon: +420 723 906 754

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]