Krása dneška v březnu: Erik Satie

Další z koncertů cyklu soudobé hudby Krása dneška nabídne 3. března v Experimentálním prostoru NoD v Praze trojici děl skladatele Erika Satieho. Díla z let 1914 až 1920, spadající do období avantgardního směru dada, vybral dramaturg a moderátor cyklu Petr Kofroň. Jako host večera vystoupí básník Eugen Brikcius.

„Volba leitmotivu tentokrát padla na období první poloviny 20. století ve Francii. Ve své době velmi populární směr dadaismus sloužil jako prostředek pro vyjádření zmatku a strachu z války, přičemž nehledal žádná východiska,“ uvedla za pořadatele Barbora Dušková.

Orchestr PKF – Prague Philharmonia, který cyklus koncertů pořádá, zahraje dvě skladby pro housle a klavír. V závěru programu s názvem Francouzské dada pak zazní tři klarinety, trombón a čtyřruční hra na klavír. Ke komplexnějšímu pohledu na zvolené téma přispěje autor šestnácti básnických sbírek Brikcius.

Francouzský skladatel a klavírista Satie je označován za předchůdce impresionismu, neoklasicismu, konceptuálního umění a ambientní hudby.Koncertní cyklus Krása dneška je průkopníkem soudobé hudby na české kulturní scéně a navazuje na zavedenou tradici v řadě evropských metropolí. V sezoně 2012/2013 se cyklu poprvé dramaturgicky i moderátorsky ujal specialista na soudobou hudbu Petr Kofroň, nynější umělecký ředitel Státní opery Praha.

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky