Psycho tentokrát s FOKem

Ve Smetanově síni Obecního domu v Praze se dnes jako vůbec první v České republice uskuteční promítání filmové klasiky Psycho režiséra Alfreda Hitchcocka za doprovodu živé hudby. Tu obstará šedesátičlenný Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK pod taktovkou Jana Kučery. Psycho s živou hudbou je první aktivitou nové společnosti Hitchcock Live, jejíž cílem je vybírat filmy slavného režiséra a promítat je v Obecním domě za doprovodu živé hudby.Hitchcock byl zastáncem orchestrální muziky, jeho hudební múzou byl skladatel Bernard Herrmann. Ten dostal od Hitchcocka v kompozicích zcela volnou ruku, což mu umožnilo dokreslit filmy zajímavou hudební atmosférou. Psycho není výjimkou a živá hudba bude znít přesně podle originálu.

„Neplánujeme jiné aranže ani provedení. Herrmann napsal hudbu geniálně, tak proč ji měnit,“ uvedl dirigent Kučera, který kromě sledování partitury bude hlídat i monitor s časovým kódem, podle kterého pak bude řídit celé těleso.

Spojení Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK s filmem má dlouholetou tradici. Zkratka FOK na konci názvu znamená Film-Opera-Koncert. Orchestr ve 30. letech minulého století nahrával hudbu k většině českých filmů. Letošní abonentní cyklus zahájil Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK 7. a 8. ledna koncertem s filmovou hudbou. Ve Smetanově síni Obecního domu zazněla slavná díla Gustava Holsta a Johna Williamse.

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky