Kroměříž připomene 40. výročí vzniku oscarového snímku Amadeus

Série koncertů a představení pod širým nebem připomene v Kroměříži o letních prázdninách 40. výročí vzniku oscarového snímku Amadeus režiséra Miloše Formana. Kroměřížský zámek a přilehlá Podzámecká zahrada se staly dějištěm některých scén slavného filmu. Na přelomu července a srpna budou moci lidé v zahradě zhlédnout koncerty vážné hudby, ale i slovenský muzikál, českou divadelní komedii a komponovaný hudební večer.
Adam Plachetka (foto Milan Dvořáček)
Adam Plachetka (foto Milan Dvořáček)

Velká noční hudba, jak se připravovaný kulturní program jmenuje, přímo odkazuje k filmu Amadeus a jeho ústřední postavě, skladateli Wolfgangu Amadeu Mozartovi. Mezi jeho stěžejní díla patří i Malá noční hudba. “Kroměřížský zámek si tak pro svůj letní týdenní program zvolil právě parafrázi na Mozarta a jeho nejznámější skladbu,” uvedli organizátoři.

Představení a koncerty však podle nich mají připomenout nejen Mozarta, ale především režiséra Miloše Formana. Scény z jeho filmu Amadeus natáčené v Kroměříži proslavily město po celém světě. Snímek získal osm Oscarů z 11 nominací, a to nejen za režii a nejlepší film, ale třeba i za kostýmy, které tvořil Theodor Pištěk.

“V týdnu od 26. července až do 3. srpna nabídneme návštěvníkům po šest večerů vždy jiný koncert nebo představení, od unikátních show světových virtuosů, přes muzikálové představení na evropské úrovni až třeba po českou divadelní komedii nebo koncertní večer v duchu 30. let,” řekl dramaturg Velké noční hudby Pavel Pešek.

V Podzámecké zahradě, která je stejně jako kroměřížský zámek památkou UNESCO, zahraje chorvatský violoncellista Stjepan Hauser, vystoupí i Melody Makers s Adamem Plachetkou a Ondřejem Havelkou. Návštěvníci se mohou dále těšit na divadelní komedii Fichtl s Pavlem Liškou a Michalem Isteníkem v hlavních rolích nebo na muzikál Vyznanie, v němž zazní slovenské hity. Týdenní program vyvrcholí koncertem francouzského klavíristy Richarda Claydermana.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments