Krutá Turandot slaví úspěchy už devět desetiletí

Před devadesáti lety, 25. dubna 1926, měla v milánské La Scale premiéru opera Turandot italského hudebního skladatele Giacoma Pucciniho.

plakát k premiéře Pucciniho Turandot (foto archiv)
plakát k premiéře Pucciniho Turandot (foto archiv)

Velká část z celkem dvanácti Pucciniho oper – vedle poslední Turandot hlavně Tosca, Bohéma, Madame Butterfly, ale též Manon Lescaut – patří k nejhranějším operám a většinu z nich nyní uvádějí světové operní scény v nových a nových nastudováních. A některé Pucciniho árie – například slavná „Nessun dorma“ právě z Turandot – se staly již součástí populární kultury.

Také pro svou poslední operu Turandot si Puccini dlouho vybíral námět, který by mu vyhovoval vysokou dramatičností a působivostí.

Giacomo Puccini (foto archiv)
Giacomo Puccini (foto archiv)

Jeho požadavkem bylo i to, aby příběh obsahoval značnou dávku exotiky, fantazie, poezie a lásky. To všechno nalezl v námětu, který byl podkladem už několika oper – v Schillerově dramatizaci perské pohádky Carla Gozziho o kruté, ale přitom po lásce toužící, čínské princezně Turandot.

Maria Callas jako Turandot (foto archiv)
Maria Callas jako Turandot (foto archiv)

Když svou poslední zpěvohru komponoval, byl už těžce nemocný a zemřel dříve, než ji stačil dokončit. Operu pak dopsal jeho přítel a žák Franco Alfano. Poprvé se hrála půl druhého roku po Pucciniho smrti.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na